Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

7 Milyar Dolara Yeşil Yol

İstanbul’da yeşil alan miktarını arttıracak bir proje tasarlandı. Kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kurulan Vizyon Atölyesi’nin hazırladığı ‘Yeşil Yol’ projesiyle, TEM ve E-5 arasında 50 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yeşil alan açılması hedefleniyor.

yapi.com.tr
7 Milyar Dolara Yeşil Yol

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos büyük Marmara depreminin 17. yıl dönümünde İstanbul için önemli bir proje geliştirdi. Kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla 3 yıl önce kurulan Vizyon Atölyesi’nin hazırladığı ‘Yeşil Yol’ projesiyle, TEM ve E-5 arasında 50 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yeşil alan oluşturulması hedefleniyor. Küçükçekmece ile Pendik arasındaki 17 ilçeyi birbirine bağlayacak Yeşil Yol, yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak. Güzergah üzerinde yer alan 16 bin yapı yani yaklaşık 56 bin konut yıkılarak yeşil alan oluşturulacak.

Yarısı yeşil yarısı yapı

56 bin konutun yıkılmasıyla oluşacak alanın yüzde 50’si yeşil alan, yüzde 50’si ise yapılaşma için kullanılacak. Yıkılan evler yine aynı güzergahta bulunan bu yapılaşma alanına transfer edilecek. Bunun da yüzde 25 ilave imar hakkıyla gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Böylece 10 milyon metrekare inşaat yapılacak ve projenin mali büyüklüğü 7 milyar doları bulacak. Vizyon Atölyesi, henüz tasarım aşamasında olan projenin hayata geçmesi için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere proje güzergahında kalan 17 ilçe belediyesi ile görüşecek. Daha sonra yatırımcılar ile finansman modelleri için bir araya gelinecek. Yeşil Yol hayata geçerse, İstanbul’da şu anda bulunan 2 bin hektarlık aktif yeşil alana, 500 hektar daha eklenmiş olacak. Proje bitince de 8 milyon kişi yeşil alana yürüme mesafesinde olacak.

5 milyon m2 yeşil

İstanbul’un 3 temel sorununun afet riski, ulaşım ve kamusal alan azlığı olduğuna belirten Faruk Göksu, projeyi şöyle anlattı: “Yeşil Yol, bütün İstanbul’u birbirine bağlayacak. Proje İstanbul’un yeşil bir omurgasını oluşturuyor. Yapıların üstünden geçerek oluşturulan yeşil alan, kentsel dönüşümde de yeni bir model geliştirebilir. Yeni dönüşüm modelleri geliştirmek, ulaşımı kolaylaştırmak, olası deprem için toplanma alanları ve tahliye koridorlarını oluşturmayı hedefleyen Yeşil Yol, İstanbul’a 5 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandırmayı hedefliyor. 200 metre genişliğindeki yolun 100 metresi üzerinde yer alan yapılar, diğer 100 metrelik kısma aktarılacak. Böylece toplam 10 milyon metrekarelik alandaki yapıların yarısı yıkılacak ve 5 milyon metrekarelik yeşil alan ortaya çıkacak. Bu alanda park, açık alan, bisiklet yolları olabilecek, afet anında da toplanma yeri olarak kullanılacak.” Göksu, proje alanının genişletilmesinin de mümkün olduğunu, ilk aşamada17 ilçeyi kapsayan projenin 39 ilçeye yayılabileceğini belirtti. Vizyon Atölyesi Kurucularından Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Yeşil Yol projesinin hayata geçmesinin çok zor olmadığına dikkat çekti ve “Kanun zaten var, yönetmelik gerek” dedi. Erden Timur, Vizyon Atölye’sinin projeleri hayata geçirmek için devlet kurumları ve yerel yönetimlerle görüşmelere devam ettiğini belirtti.

Afette toplanacak alan yetersiz

İstanbul’da şu anda 100 bin hektar yapılaşma alanı bulunduğunu anlatan Göksu, “İstanbul’da 2 bin hektarlık aktif yeşil alan bulunuyor. Bu da kişi başına 1.5 metrekare yeşil alan demek. İstanbul’da bir deprem anında kentte etkilenen kesimin toplanma ve çadır alanı olarak kullanabilmesi için 4 bin hektar yeşil alana ihtiyaç var. Biz sadece 2 binini karşılayabiliyoruz. 2 bin hektara daha ihtiyacımız var. Bu da bir Bağcılar, 2 Şişli ve 3 Güngören ilçesinin tamamen yeşil alan olmasıyla denk” diye konuştu. İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm sürecinde yeşil alan yaratma konusunun göz ardı edildiğini söyleyen Göksu, kentte bir metrekare yeşil alan yaratabilmenin maliyetinin 1.300 dolar olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-milyar-dolara-yesil-yol_148112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!