Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eğitim Alanı Bahanesiyle Yeşil Alanı Yağmalayacaklar

Kartal’da büyük bir kısmı park olan ve çam ağaçlarının bulunduğu alan, ‘Mesleki eğitim alanı’ bahanesiyle imara açılıyor.

yapi.com.tr
Eğitim Alanı Bahanesiyle Yeşil Alanı Yağmalayacaklar

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, Çevre Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un Kartal ilçesindeki Uğur Mumcu Mahallesi’nde büyük bir kısmı park olan ve çam ağaçlarının bulunduğu bölgeyi imara açıyor. “Mesleki eğitim alanı ve yurt” için Bakanlık tarafından 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan tadilatı yapıldı. Değişiklik re’sen onaylanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önceki gün askıya çıkartıldı. 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliği, yaklaşık 11 bin 620 metrekarelik alanı kapsıyor. Değişikliğe ilişkin açıklama raporunda, bölgede yeterli eğitim tesisin olmadığı özellikle de meslek lisesi ihtiyacının olduğu iddia edildi. Fakat Uğur Mumcu Mahallesi’nde eğitim veren bir meslek lisesi olduğu biliniyor.

Ağaçlar yok edilecek

İBB Meclisi’nin eski üyesi CHP’li İbrahim Doğan, rant içim yaşam alanlarının yok edildiğinin altını çizerek, alanın yapılaşmaya açılmasıyla birlikte ağaçların yok edileceğini söyledi. Doğan, “Böylesine doğal bir park alanının bulunduğu yerde yapılaşmaya gidilmesi tam bir çılgınlık. Yaklaşık dört yıl önce bu bölgede yangın çıkmıştı. O süreçte bir kısım ağaçlar kesilmiş ve alanın yakınına dini tesis inşa edilmişti. Yine aynı mahalledeki park alanları imara açılmış ve şirketlere rant sağlanmıştı. Şimdi de ağaçların yoğun olduğu park alanı adeta yağmalanıyor. Böyle bir planlamayı kabul etmek, insanların aklı ile oynamak anlamına geliyor” diye konuştu.

Bakanlık yaşam alanlarını yok ediyor

Plan değişikliğinin yasalara, planlama ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayan Doğan, “Şimdi eğitim alanı diyecekler, arkasından bölgenin tamamını yapılaşmaya açarak, rant uğruna talan ve yağma yapacaklar. AKP ile Çevre Bakanlığı’nın yaptığı bu plan, yaşam alanlarını yok etme çalışmasıdır. Bu açıkça siyasi ve ticari bir anlayışın göstergesidir. AKP’nin yaşam alanlarını yok eden politikalarına karşı yasal itirazları yapacağım” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egitim-alani-bahanesiyle-yesil-alani-yagmalayacaklar_152386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!