Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'7 Tünel' İflas Etti

İBB bütçesinin yatırımlar için yetersiz olduğunu kaydeden uzmanlara göre var olan kısıtlı kaynaklar da yanlış projelere harcanıyor. Acilen tamamlanması gereken yatırımlar engelleniyor.

Cumhuriyet Gazetesi/Deniz TATARER
'7 Tünel' İflas Etti

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) İstanbul'un ulaşım sorununu çözmek amacıyla başlattığı onlarca yatırım, kaynak sıkıntısı ve planlama yetersizlikleri nedeniyle durma noktasına geldi. Birbiri ardına başlatılan kavşak çalışmaları, tünel yol inşaatları ve metro kazıları nedeniyle şantiyeye dönen İstanbul'da trafik sorunu ise her geçen gün artıyor. İBB bütçesinin yatırımlar için yetersiz olduğunu kaydeden uzmanlara göre var olan kısıtlı kaynaklar da yanlış projelere harcanıyor. Acilen tamamlanması gereken yatırımlar engelleniyor.

İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güngör Evren, ulaşım yatırımlarının zamanında ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için yeterli kaynak ve uzman kadro gerektiğinin altını çizerek, İBB'nin 2008 için ulaşıma ayırdığı 2 milyon YTL'nin yetersiz olduğunu belirtti. Evren, " Var olan kaynakların nasıl kullanıldığı önemlidir. 'İstanbul'u raylı sistem kurtarır' denilmesine karşın 3. Boğaz Köprüsü'ne, karayolu tünellerine yatırım yapılıyor. Metrobüse milyonlarca lira harcandı. Zaten kısıtlı olan kaynaklar yanlış projelere aktarılıyor, sorunları çözecek projeler ise kaynak yok diye tamamlanamıyor" dedi. İBB'nin 2010'a kadar 250 kilometre raylı sistem hedefinin gerçekçi olmadığını da dile getiren Evren , "İstanbul'da 66 kilometre raylı sistem var. 8 kilometrelik Taksim-4. Levent Metro Hattı ancak 8 yılda tamamlanabildi" dedi.

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Vardar , "Büyük yatırımların etüt aşamaları inşaat sürelerinden daha uzun olmalı. Var olan sistemlerin korunması gerekir. Örneğin, tünel yolların planlama süreçleri yeterli değil. Hadi bir tünel kazıp şu yola bağlayalım diyemezsiniz. Bu sistemle tünel yolların bitmesi en az 20 yıl sürer. İlk tünellerin 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyordu. 2 buçuk yıl geçti hâlâ bitirilemedi" diye konuştu.

Metrobüs çalışmaları durdu

Eylül 2007'de açılan metrobüs hattının Mecidiyeköy'e uzatılması için aralıkta başlatılan ve 3 ay içinde tamamlanması planlanan inşaat çalışmaları durdu. Çalışmaların durdurulmasına karşın Cevizlibağ-Haliç Köprüsü arasında daraltılan şeritler ise trafikte ciddi sıkıntılara neden oluyor. Metrobüs'ün 3'üncü etabı olan Anadolu Yakası bağlantısında ise köprü geçisinin nasıl olacağı kesinleştirilemedi. Köprü statiğinin Metrobüs'e özel şerit ayrılmasına imkan vermediğini belirten yetkililer, hattın ancak normal trafikle geçişinin mümkün olduğunu kaydettiler.

Biten tünel yok

7 Tepe 7 Tünel projesi için ilk çalışma Mart 2006'da başladı. Proje kapsamında Avrupa Yakası'na 19, Anadolu Yakası'na ise 7 tünel inşa edilmesi planlanıyor. 15 milyar dolar maliyetli 26 tünelin 2014'e kadar tamamlanması hedeflenen projede inşaatı biten tünel yok. İBB yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, ilk tünel yol Kâğıthane-Dolmabahçe arasında Mayıs 2008'e açılacak. Sarıyer-Çayırbaşı tünelinin ise Mayıs 2009'a kadar bitirilmesi hedefleniyor. 4 Temmuz'da ihalesi yapılan Fulya-Levazım tünelinin dışındaki 23 tünel yol ile ilgili ise henüz bir çalışma yok. İstanbul'da hizmet veren toplam 66 kilometrelik raylı sistem var. Aralarında Unkapanı-Yenikapı ve Kadıköy-Kartal hatlarının da bulunduğu 35 kilometrelik raylı sistem inşaatı ise henüz bitirilemedi. Proje aşamaları devam eden 104 kilometrelik metro çalışmalarının ne zaman başlatılacağı ise kesin değil.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-tunel-iflas-etti_60027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!