Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

700 Bin Bina Tehlikede

DİE'nin bina sayımına göre, Trkiye'deki her on binadan birinde esaslı biçimde onarım gerekiyor ya da harap durumda. Ciddi onarım gerektiren ya da h

Hürriyetb>DİE'nin bina sayımına göre, Trkiye'deki her on binadan birinde esaslı biçimde onarım gerekiyor ya da harap durumda. Ciddi onarım gerektiren ya da harap durumdaki okul sayısı ise 2 bin 800'ü geçiyor.


Türkiye'deki binaların durumu, düşük şiddetteki depremlerin bile faturasının ağır olabileceğini gösteriyor. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün sayımına göre, Türkiye'deki her on binadan birinin ya esaslı onarım görmesi ya da yıkılması gerekiyor. Bu kapsamdaki binaların sayısı 700 bini geçiyor. 2800 eğitim kurumunda da "Ciddi onarım" gerekiyor.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün bina sayımından derlediği verilere göre, Türkiye'de 2000 yılı itibariyle 7 milyon 839 bine yakın bina bulunuyor. Bu binalardan 581 bine yakınında "esaslı onarım" gerekiyor.

DİE'ye göre "esaslı onarım"dan, "yapılardaki taşıyıcı unsurları etkileyen ya da brüt inşaat alanını değiştiren işlemler" kastediliyor. Ayrıca, bina görünümünü etkileyen işlemler de esaslı onarım kapsamında değerlendiriliyor.

DİE'ye göre, 2000 yılı itibariyle Türkiye'de 132 bine yakın bina kullanılamayacak derecede harap ve bunların yıkılması gerekiyor. Esaslı onarım gerektiren ve yıkılması gereken binaların toplam sayısı 712 bini geçiyor. Bu sayı, Türkiye'deki toplam bina sayısının yaklaşık yüzde 10'una denk geliyor.

Esaslı onarım gerektiren ya da yıkılması gereken binaların toplam bina sayısına oranı, özellikle Doğu ve Güneydoğu illeriyle Karadeniz'de çok daha yüksek düzeylere ulaşıyor. Örneğin, esaslı onarım görmesi ya da yıkılması gereken binaların toplam bina sayısına oranı Ardahan'da yüzde 21.4, Bayburt'ta yüzde 20.5, Erzurum'da yüzde 16.9, Rize'de yüzde 17.2, Trabzon'da yüzde 16.3, Mardin'de yüzde 14.9, Gümüşhane'de yüzde 14.4, Diyarbakır'da yüzde 14'ü buluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/700-bin-bina-tehlikede_4204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!