Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

700 Milyon Kişi Su Kıtlığı Nedeniyle Göç Edecek!

3. Dünya Su Gelişim Raporu’na göre, 3 milyona yakın erken ölüm sebebi hastalık suyla ilişkili. Aynı rapora göre, su kıtlığından 700 milyon insan göç edecek. Su sektöründeki sayaç okuma gibi yolsuzluklara engel olunamıyor. Bu da su ile ilgili harcamalarda yaklaşık 50 milyar dolarlık bir artışa eşdeğer...

Milliyet Gazetesi
700 Milyon Kişi Su Kıtlığı Nedeniyle Göç Edecek!

3. Dünya Su Gelişim Raporu’na göre, 3 milyona yakın erken ölüm sebebi hastalık suyla ilişkili. Aynı rapora göre, su kıtlığından 700 milyon insan göç edecek. Su sektöründeki sayaç okuma gibi yolsuzluklara engel olunamıyor. Bu da su ile ilgili harcamalarda yaklaşık 50 milyar dolarlık bir artışa eşdeğer...

Birleşmiş Milletler (BM) '3. Dünya Su Gelişim Raporu'na göre, gelişmekte olan ülkelerde 3 milyona yakın erken ölüm sebebi hastalığını yaklaşık yüzde 80’i suyla ilişkili olup, günde 5 bin çocuk, başka bir deyişle her 17 saniyede bir çocuk ishal nedeniyle hayatını kaybediyor.

Rapora göre, 2030’da dünya nüfusunun yüzde 47’si, yoğun su sıkıntısı olan yerlerde yaşayacak. 2020 itibariyle sadece Afrika’da 75 ila 250 milyon insan, iklim değişikliğinden kaynaklanan artan su sıkıntısıyla karşılaşma riski taşıyor. Su kıtlığı sebebiyle 24 ila 700 milyon insanın göç etmesi bekleniyor.

Su sektöründe sayaç okuma, adam kayırma ve iltimas gibi yolsuzluklara engel olunamadığı da belirtilen raporda, "Bazı ülkelerde bütçenin yüzde 30’u hortumlanmaktadır" denildi.

BM 3. Dünya Su Gelişme Raporu önceki akşam Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde kamuoyuna açıklandı. BM’nin 26 kuruluşu tarafından Dünya Su Değerlendirme Programı (WWAP) koordinasyonunda hazırlanan rapor, yeryüzü su kaynakları konusundaki en sağlıklı istatistiki verileri sunan kaynak olma özelliğini taşıyor. 2003’ten beri üçüncü kez yayımlanan rapordan satırbaşları şöyle:

-  Bir gelişme olmazsa 2030’da dünya nüfusunun yüzde 67’si, gelişmiş bir sanitasyondan (sağlık koruma) yoksun kalabilir.

-  Gelişmekte olan ülkelerde 3 milyona yakın erken ölüm sebebi hastalığın yaklaşık yüzde 80’i, su ile ilişkili olup, günde 5 bin çocuk, başka bir deyişle her 17 saniyede bir çocuk, ishal nedeniyle hayatını kaybediyor.

-  Şu anda 6.6 milyar olduğu tahmin edilen dünya nüfusu, her yıl 80 milyon artmaktadır. Buna göre tatlı suya talep, her sene 64 milyar metreküp artmaktadır. 2050 itibarıyle beklenen 3 milyarlık nüfus artışının yüzde 90’ı, suyun zaten kıt olduğu gelişmekte olan ülkelerde olacaktır.

-  Tüm su tüketiminin yüzde 70’inin gittiği tarım alanında su kullanımı en iyi hale getirilmezse 2050 itibariyle tarım için su talebi dünya çapında yüzde 70-90 arası artacaktır.

-  2030’da dünya nüfusunun yüzde 47’si, yoğun su sıkıntısı olan yerlerde yaşayacak. 2020 itibariyle, sadece Afrika’da 75 ila 250 milyon insan, iklim değişikliğinden kaynaklanan su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilir. Bazı kurak ve yarı kurak bölgelerdeki su kıtlığı, göçler üzerinde büyük etkiler yapabilir. Su kıtlığından ötürü 24 ile 700 milyon arasında insanın göç etmesi beklenmektedir.

-  Su sektöründeki yolsuzluklar, su ve sanitasyona ilişkin 'Milenyum Kalkınma Hedeflerini' gerçekleştirme maliyetlerinde yaklaşık 50 milyar dolarlık bir artışla eşdeğerdir.

- Sayaç okuma sahteciliği, kamu donanımı satın alımında adam kayırma ve kamu işleri pazarlıklarında iltimas, tipik yolsuzluk örnekleri olarak sayılabilir. Tahminlere göre, bazı ülkelerde bütçenin yüzde 30’u hortumlanmaktadır.

GAP’a "bölgeyi değiştirdi" övgüsü

Raporda, GAP projesinden övgüyle söz edildi: "Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) bu az gelişmiş bölgenin gelirlerini artırmak için tasarlanmış, çok sektörlü bir sosyoekonomik kalkınma projesidir. GAP’ın toplam maliyeti 32 milyar dolardır ve şu anda bu tutarın 17 milyarı yatırıma dönüşmüştür. Sulamanın yayılmasıyla birlikte kişi başı tarım gelirleri üç katına çıkmıştır. ırsal alandaki elektrik iletimi ve ulaşım imkânı yüzde 90’a ulaşmış, okuryazarlık oranları yükselmiş, bebek ölüm oranları düşmüş, yeni açılan işyeri sayısı artmış ve sulanan bölgelerde daha adil bir arazi kullanım sistemi gelişmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/700-milyon-kisi-su-kitligi-nedeniyle-goc-edecek_67507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!