Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'75. Madde Devletin Doğaya El Koymasıdır!'

EGEÇEP ve ÇHD’nin ortak açıklamasında yayınlanan KHK'daki 75. Maddenin devletin doğaya el sermaye yararına koyması olduğunu dile getirildi.

yapi.com.tr
'75. Madde Devletin Doğaya El Koymasıdır!'

Evrensel'in haberine göre, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi yaptıkları ortak açıklamada geçtiğimiz günlerde yayınlanan KHK'daki 75. Maddenin devletin doğaya el sermaye yararına koyması olduğunu dile getirdiler.

İki kurum tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminin daha dumanları tüterken, Gezi Parkında Topçu Kışlasının telaffuz edilmesinin  “demokrasi” adı altında gelecek çevre yıkımının habercisi olduğu dile getirildi.

Yargı denetimi etkisiz kılındı

Yatırımların önünün açılacağı müjdesi ile sermayeye göz kırpan iktidarın Çevre Bakanının çevrenin “put haline" getirildiği yönündeki değerlendirilmesine vurgu yapılan açıklamada, bu sözlerin doğa talanının psikolojik zeminin hazırlandığı dile getirildi. İktidarın son çıkardığı kanun ile doğal kültürel tüm varlıkların ve hazine arazilerinin doyumsuzca talana açıldığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi; "Geçtiğimiz günlerde çıkarılan KHK'deki 75. Madde devletin doğaya el koymasıdır! Bu madde ile yatırımlar için gerekli olan izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller ile diğer kısıtlayıcı tüm hükümler için istisna getirilerek Bakanlar Kuruluna yetki verilmiş, idari ve yargısal denetimin etkisiz kılmanın önünü açmıştır. KHK'de 75. Maddenin kabulü bundan sonraki günlerde yaşam alanlarımızın nasıl talan edileceğini gösteriyor. Bu doğanın katliam yasasıdır. Devletin sermaye yararına doğaya el koyarak yaşam alanlarımıza yaptığı darbedir. Hiçbir şekilde kabul edilemez!"

Kurumlar ortak açıklamanın sonunda emeğin ve doğanın sömürüsüne karşı eşitliği, özgürlüğü ve yaşamı savunmak için dayanışmayı büyütme ve ortak mücadele çağrısı yaptılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/75-madde-devletin-dogaya-el-koymasidir_150410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!