Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

75 Milyar ile 13 İlin İşsizlik Sorunu Çözülebilir

Kanal İstanbul Projesi’nin toplam maliyeti olan 75 milyar liranın fırsat maliyeti hesaplandı. Resmi kaynakların verilerine göre 75 milyar liralık sanayi yatırımı 13 ildeki işsizlik sorununu çözüyor.

yapi.com.tr
75 Milyar ile 13 İlin İşsizlik Sorunu Çözülebilir

İktidar, Kanal İstanbul projesi için kararlı görünüyor. Projenin yüzde 60’ının 2023’e kadar tamamlanması gündemdeyken, projenin sadece kazı maliyeti 75 milyar liraya mal olacak. Bunun dışında yaratacağı çevre maliyetlerine ise paha biçilemiyor.

BirGün’de yer alan habere göre; 75 milyar liralık Kanal İstanbul projesinin fırsat maliyeti hesaplandı. Buna göre 75 milyar liralık yatırım Kanal İstanbul yerine sanayiye harcanırsa Anadolu’da yaklaşık 150 bin kişiye istihdam yaratılabilir.

75 milyar liranın fırsat maliyeti
2018 yılı Ekonomi Bakanlığı verilerine göre imalat sanayiine 64,3 milyar liralık yatırım yapıldı. Özel sektörün bu yatırımları sonucunda 127 bin yurttaş istihdama dahil oldu. 1 yıllık ortalama enflasyonun yüzde 15 civarında olduğu varsayılırsa, 75 milyar liralık yatırımın yine yaklaşık 127 bin kişiye doğrudan istihdam yaratacağını söylemek hatalı olmaz. Dahası doğrudan 127 bin kişiye istihdam sağlayan stratejik sanayi yatırımları dolaylı olarak yaklaşık 500 bin kişiye iş imkanı sağlayabilir. Üstelik bu sadece kısa vadede gerçekleşir. Doğru bir sanayi planıyla uzun vadede istihdam çok daha verimli biçimde artırılabilir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018’e ilişkin yıllık verilerine göre; Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde toplam 28 bin işsiz bulunuyordu. 2019 yılında toplam işsiz sayısının yüzde 25 arttığı düşünülürse bu illerdeki toplam işsizliğin bugün yaklaşık 130 bin civarında olduğu tahmin edilebilir. Dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Kanal İstanbul projesi için 75 milyar liralık yatırımın bu illere dağıtılması halinde çok kısa süre içinde Anadolu kentlerindeki işsizlik sorunu neredeyse bitiyor. Bu yatırımın yaratacağı dolaylı imkanlarla Anadolu’daki işsizlerin yaklaşık yarısı istihdama dahil edilebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/75-milyar-ile-13-ilin-issizlik-sorunu-cozulebilir_176579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!