Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İBB Meclisi’nde Melen ve Kanal İstanbul Gerilimi

Tartışma yaratan Melen Barajı ve Kanal İstanbul projeleri ile ilgili araştırma komisyonu kurulması için İBB Meclisi’nde sunulan önergeler reddedildi. Melen Barajı’nın gövdesindeki çatlakların yer aldığı fotoğrafları meclise sunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Projedeki çatlakların sebebi yapımdaki yanlış tercihtir.” dedi.

yapi.com.tr
İBB Meclisi’nde Melen ve Kanal İstanbul Gerilimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin aralık ayı oturumlarının ilk bileşimi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı. Meclis oturumuna Kanal İstanbul ve Melen Barajı tartışması damga vurdu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada İBB Başkanı İmamoğlu'nun daha önce yaptığı su zammı, Kanal İstanbul ve Melen Barajı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. İmamoğlu'nun su zammı konusunu manipüle etmek için durup dururken Melen ve Kanal İstanbul projelerinden bahsetmeye başladığını savunarak her iki proje için de hükümete teşekkür edilmesi gerektiğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Tevfik Göksu'nun açıklamalarına yanıt verdi. İmamoğlu, 3 yıl önce açılacağı duyurulan Melen Barajı'nın gövdesindeki çatlakların fotoğrafını mecliste göstererek şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz aylarda Melen Barajı'nı ziyaret etmeme rağmen konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadım. Melen Barajı ile ilgili ilk konuşan ‘İstanbul'un 3 aylık suyu kaldı. Ne yapacaksın?' diyen Sayın Cumhurbaşkanıdır. Projedeki çatlakların sebebi yapımdaki yanlış tercihtir. İnşaatın yığma taş ile yapılması önerildiği halde betonla yapılmasıdır. İSKİ Genel Müdürümüzü DSİ ve Bakanlık ile ilişkilendirilerek projenin düzeltilmesi için 2020'de kaynak ayrılmasını talep ettik. Ancak yapım için bütçe tahsis edilmedi. Yapılan barajın parasını İSKİ yani İstanbullular ödüyor.”

Kanal İstanbul Çalıştayı Yapılacak
Kanal İstanbul projesi ile ilgili de sert tepki gösteren İmamoğlu, yaptırdığı bir ankete göre İstanbulluların yüzde 88'nin proje ile ilgili hiçbir fikri olmadığını söyledi. İmamoğlu, bu proje ile ilgili Ocak ayının ilk haftasında kamuoyuna açık çalıştay yaparak bilim adamlarını konuyu konuşmak üzere davet edeceklerini duyurdu. İmamoğlu “Kimse 3 çocuk babası vatandaş Ekrem İmamoğlu'na ‘Kanal İstanbul'u yapıyoruz' diye dayatamaz. Yaptığımız her şey bu şehre fayda vermelidir. Resmi rakamlara göre yüzde 15 işsizlik bulunan bu ülkede 75 milyar lirayı neden harcıyoruz? İstanbul'a ihanet etmeyelim. Çocuklarımıza kötü bir miras bırakmayalım” dedi. İmamoğlu Kanal İstanbul projesi ile 136 milyon metrekarelik tarım alanının yok olacağını vurguladı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-meclisinde-melen-ve-kanal-istanbul-gerilimi_176532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!