Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

8 Bin 500 Yıllık Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

İzmir’de yerleşik insan yaşamın 8.500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nde yeni dönem çalışmaları başladı. Büyükşehir ve Bornova Belediyesi’nin desteği ile sürdürülen kazılarda binlerce yıllık tarih aydınlanıyor.

yapi.com.tr
8 Bin 500 Yıllık Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Büyükşehir ve Bornova Belediyelerinin desteği ile yürütülen Yeşilova Höyüğü’nde yeni dönem kazı çalışmaları törenle başladı. Törende ilk kazmayı, Bornova Belediye Başkan Olgun Atila ile Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin vurdu. Arkeologların keyifli ama zor bir iş yaptığını ifade eden Başkan Atila, bu zorluğun anlaşılması için beraberindeki başkan yardımcılarından da birer kazma vurmasını istedi.

Kazı ekibine başarılar dileyen Başkan Atila, “Bornova; üniversiteleri, sanayi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de öne çıkması gereken bir kent. Yeşilova Höyüğü de bu değerlerin başında geliyor. Kazıya verdiğimiz destekle birlikte, bu alanların daha görünür ve ulaşılabilir hale getirilmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması için ilgili kurumlarla işbirliği içerisindeyiz” diye konuştu.

Törenin ardından Başkan Atila ve Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, kazı alanını ve Bornova Belediyesi’nin alanın hemen yanında çıkarılan eserlerin sergilemesi için yaptığı Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Zafer Derin’den höyükten çıkarılan eserlerle ilgili bilgiler alan Başkan Atila, merkezin daha etkin kullanılması için gerekli çalışma ve düzenlemelerin en kısa sürede yapılacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-bin-500-yillik-tarih-gun-yuzune-cikiyor_122506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!