Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

8 Bin Yıllık Tarih, Gün Yüzüne Çıkarılacak

Kırklareli'nin Hasilbeyli köyü Aşağıpınar mevkiindeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'ın başkanlığında başladı.

Zaman Gazetesi
1 8 Bin Yıllık Tarih, Gün Yüzüne Çıkarılacak

SPAN lang=EN>

Kırklareli'nin Hasilbeyli köyü Aşağıpınar mevkiindeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'ın başkanlığında başladı.

Prof. Dr. Özdoğan, 1993 yılından bu yana Aşağıpınar'da arkeolojik kazı çalışmalarını sürdürdüklerini, ancak yöre halkının bu çalışmalara karşı çok duyarsız olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Kırklareli'ndeki bu yerleşim alanı milattan önce 6000 yıllarına kadar gitmektedir. Aşağıpınar'da 8 bin yıllık tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Bu süre zarfında 2 bine yakın kişi burada yapılan çalışmalarımıza katıldı. Ancak buna rağmen halen Kırklareli'nde yaşayanlar burada böyle bir kazı alanının olduğundan habersizler. Bu durum da beni çok üzüyor." Uzun süreden bu yana devam eden kazı çalışmasını anlatan bir sergi açmayı planladıklarını ifade eden Prof. Dr. Özdoğan, kazının yapıldığı alanla ilgili yapılan çalışmaları yansıtan broşür ve maketler hazırlattığını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-bin-yillik-tarih-gun-yuzune-cikarilacak_62768.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Dedesinin mezarına sahip çıkmayan ya da çıkamayan bir toplum haline geldik. Sayın hocam 8000 yıllık tarihe nasıl sahip çıkalım. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!