Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

8 Yıl Sonra Açılan Teleferik, 10. Gününde Bakıma Alındı

İzmir'de yenilenerek hizmete giren teleferik, "aşırı sıcaklar ve kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması" gerekçesiyle 10 günlük hizmet süresinin sonunda "periyodik bakım"a alındı.

yapı.com.tr
8 Yıl Sonra Açılan Teleferik, 10. Gününde Bakıma Alındı

İzmirlilerin 1974 yılından 2007'ye kadar yoğun ilgi gösterdiği günübirlik dinlenme alanlarından biri olan, şehrin en güzel manzaralı mekanlarının başında gelen Balçova Teleferik Tesisleri, 30 Temmuz günü yeniden açılmıştı. Cihan'ın haberine göre, tesis, 2007'de Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin, yıpranma tespiti ve kullanılmasında sakınca olduğu yönündeki raporu üzerine kapatıldı. Önce iyileştirme düşünüldü ancak malzeme ve teknoloji standartlarının bugün geçerli olmaması, AB uyumlu yeni standartların Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2009 yılında kabul edilmesi üzerine onarımdan vazgeçilerek, yeni bir teleferik yapılmasına karar verildi. Bunun için 2011 yılından itibaren ihaleye çıkılmaya başladı.

İlk iki ihale, çeşitli sebeplerle iptal edildi. Üçüncüsü ise Kamu İhale Kurumu'na yapılan itirazlar ve dava süreçleri sebebiyle uzun süre sonuçlanamadı. Sonunda İhaleyi kazanan firmaya, Nisan 2013'te yer teslimi yapıldı. Firma, bu süreçte ekonomik sıkıntılar yaşadı fakat yine de yapıma devam etti. Üç kez süre uzatımı aldı. İnşaat sürerken tesisin yer aldığı Dede Dağı'nda bulunan binaların tadilat ve çevre düzenlemesi de yapıldı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında, 31 Temmuz'da hizmete giren ve pazartesi hariç her gün hizmet veren teleferik tesislerinde sonbahar döneminde yapılması planlanan periyodik bakımın, kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması ve aşırı sıcaklar nedeniyle öne alındığı belirtildi.

Buna göre teleferiğin, başlangıç düzeyindeki halat regülasyonlarının sağlanabilmesi amacıyla bugünden itibaren 10 gün bakıma alınacağının aktarıldığı açıklamada, sonraki süreçte yılda bir kez tekrarlanacak bakım çalışmalarıyla hem tesisin daha uzun ömürlü olması hem de güvenli hizmet vermesi sağlanacağı kaydedildi.

Deneme seferleriyle 3 aydır aralıksız çalıştığı belirtilen Balçova teleferiğinin, 10 günde 37 bin 811 biletli kişiyi taşıdığı aktarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-yil-sonra-acilan-teleferik-10-gununde-bakima-alindi-_133330.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!