Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

8 Yıldır Bocalayan İnşaat Sektörü Çıkış Arıyor

Ekonominin lokomotifi olarak görülen, ancak 1995 yılında başlayan gerilemeyle bugün kapasitesinin yüzde 20’sini kullanabilen inşaat sektörünün, top

Ticaretb>Ekonominin lokomotifi olarak görülen, ancak 1995 yılında başlayan gerilemeyle bugün kapasitesinin yüzde 20’sini kullanabilen inşaat sektörünün, toplu konutların arttırılmasıyla canlanacağı ve böylece işsizliği ortadan kaldırabileceği bildirildi.

TOBB Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitler Sektör Kurulu ve Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi Hatice Mendi yaptığı açıklamada, inşaat sektörünün 8 yıldır zor günler geçirdiğini ve bir çıkış yolu aradığını söyledi.

Bugün yaklaşık 200’e yakın yan meslek grubunu doğrudan etkileyen sektörün, canlılığını yitirdiğini belirten Mendi, kapasite kullanımının da yüzde 20’lere kadar gerilediğini bildirdi. İnşaat sektörünün gerilmesinin, yan meslek gruplarını zor durumda bırakmasının yanı sıra, konut açığının ve özellikle işsizliğin artmasına yol açtığını vurgulayan Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi Mendi, şunları söyledi:

“Ekonominin lokomotifi olan inşaat, istihdam açısından en önemli sektörler arasında yer alıyor. 1995 yılında başlayan gerileme nedeniyle işsizlik her yıl artarak devam etti. Sektör, yan meslek grupları, inşaatta çalışan kalifiye olmayan elemanları ve müteahhitleri ile yüz binlerce kişiye iş olanağı sağlıyor.”

Mendi, bugün maliyetlerin yüksek olması nedeniyle müteahhidin yaptığı konutları güçlükle ve düşük kârla satabilmesi ile toplu konutların azalması nedeniyle müteahhit sayısında bile azalma olduğunu ifade ederek, “Bu durum da sektördeki hareketliliği olumsuz yönde etkiledi. Kapasite düşünce, açıkta kalan inşaat işçilerinin bazıları, seyyar satıcı ya da pazar esnafı oldu. Geriye kalan önemli kısım ise işsizler ordusuna katıldı” dedi.

Toplu konutların arttırılması ile canlancak sektör işsizliği ortadan kaldıracak tek sektördür. Canlanacak inşaat sektörünün, işsizliği ortadan kaldırabileceğini belirten Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi Mendi, “Yurt dışında toplu konutlar ve uzun vadeli ferdi kredilerle ev sahibi olma imkanı sunuluyor.

Ülkemizde de, toplu konutlara ağırlık verilerek, sektör harekete geçirilebilir. Sektördeki canlılık, istihdamın yanı sıra ekonomiye de önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-yildir-bocalayan-insaat-sektoru-cikis-ariyor_6216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!