Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

850 Milyon Euro'luk Varşova Metrosu'nu Astaldi-Gülermak Birlikte Yapacak

Türkiye'de Anadolu Otoyolu'nu ve Bolu Tüneli'ni yapan İtalyan Astaldi, 850 milyon Euro değerindeki Varşova Metrosu'nu Türk ortağı Gülermak İnşaat ile birlikte yapacak.

Hürriyet Gazetesi
850 Milyon Euro'luk Varşova Metrosu'nu Astaldi-Gülermak Birlikte Yapacak

Türkiye'de Anadolu Otoyolu'nu ve Bolu Tüneli'ni yapan İtalyan Astaldi, 850 milyon Euro değerindeki Varşova Metrosu'nu Türk ortağı Gülermak İnşaat ile birlikte yapacak.

İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe A. Moggi'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen Avrupa İtalyan Ticaret Odaları Bölge toplantısında bilgi veren Astaldi Türkiye Temsilcisi Luigi Realini, “Varşova'daki metro inşaatını Gülermak İnşaat, Sırbistan'daki otoyol projesini Makyol, Umman'da yapılacak otoyol projesini ise Özkar İnşaat ile birlikte yapacağız” dedi.

700 milyon Euro'luk proje

Realini, diğer projeleriyle ilgili “Asya tarafında yine 700 milyon Euro değerinde önemli çalışmaya imza atıyoruz. 16 istasyonluk demiryolu çalışması... Haliç Köprüsü'nü yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 5 Türk şirketi ile birlikte İzmir'de bir otoyol çalışmasını başlattık. Türkiye ile çok önemli bağlarımız var. Sadece Türkiye'de çalışmıyoruz, aynı zamanda Türk şirketlerini de yurt dışına taşıyoruz” diye konuştu.

3 bin faaliyet yapacak

İtalyan Odalar Birliği Başkanı Ferruccio Dardanello, ‘Made in İtaly'nin dünyada daha da yaygınlaştırılması ve tanıtımı için 2010 yılında 150 milyon Euro bütçe ayırdıklarını, 3 bin kadar faaliyet yapacaklarını söyledi. Böylece, İtalyan KOBİ'lerin ve şirketlerin dünyaya açılmasının sağlanacağını belirten Dardanello, “Dünyadaki insanların yüzde 78'i İtalya'yı gezmek ve tanımak istediğini söylüyor. Modanın İtalya ihracatının yüzde 35'ini oluşturuyor. İtalya'nın lansmanıyla ilgili çok projemiz var. Bu, İtalya için dünyaya yeni bir açılım anlamına geliyor. 2010 yılında aynı zamanda dünyanın her tarafında bin kadar yeni restoran açmayı hedefliyoruz. Türkiye ve İtalya Akdeniz'de iki ülke. Burada muazzam pazar var” diye konuştu. İtalya Ekonomik Gelişme Bakanlığı Uluslararasılaşma Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Anna Maria Forte ise Avrupa'da krizin etkilerinin devam ettiği son günlerde İtalyan şirketlerinin yurtdışına açılmasının önemli olduğunu, rekabet şartlarının buna zorladığını belirtti. Forte, “Avrupa'da pazar payını korurken gelişmekte olan pazarlarla ilişkileri sürdürmeliyiz” dedi.

Vize talebi 50 bine çıktı

İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini, İtalya için Türkiye'nin en önemli 5. ticaret partneri olduğunu, Türkiye'de 800 kadar İtalyan şirketi bulunduğunu söyledi. Alberini, “2005 yılında 18 bin vize verirken, bu şimdi 50 bin civarına yükseldi. 15 günde verilen vizeler artık 3 günde verilebiliyor. Bu sene talepler yüzde 30 arttı. Türk iş adamlarının İtalya'ya girebilmesi için İtalyan Ticaret Odası ile beraber birtakım çalışmalar yapıyoruz. Bu bizim için çok önemli bir adım” diye konuştu.

Türkiye, İtalya ve Çin arasındaki bölgede sanayi devi oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük, Türk-İtalyan işbirliğinin daha da gelişerek zenginleşmesini arzu ettiklerini belirtti. Türk-İtalyan odaları arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesi için destek verdiklerini söyleyen Küçük, şu anda sisteme akredite olmuş oda ve borsa sayısının 68 olduğunu, akredite olmaya hazır 16 oda ve borsa bulunduğunu belirtti. 1980'de Türkiye'de sadece bin kadar kayıtlı ihracatçı firma ve toplam 3 milyar dolar ihracat varken, bugün ülkenin her tarafından 48 binden fazla ihracatçının dünyaya açıldığına işaret eden Küçük, 2009 yılında krize rağmen 200'den fazla ülkeye 102 milyar dolar ihracat yapıldığını söyledi. Küçük, şu bilgileri verdi: “Türkiye, 1980'lerin başında tarım ihracatçısı bir ülke konumundayken, bugün sattığımız malların yüzde 90'ı sanayi ürünlerinden oluşuyor. 1980 yılında Türkiye'de sadece 12 organize sanayi bölgesi varken, bugün odalarımızın yönetiminde 150'den fazla organize sanayi bölgesi kurulmuş durumda. Bugün Türkiye, İtalya ile Çin arasındaki bölgede bir sanayi devi olmuştur ve bizler bunu, petrol veya gaz gibi doğal kaynaklara dayalı olmadan, Türk özel sektörünün girişimci gücü ile başardık. Türk özel sektörü olarak, Türk-İtalyan işbirliğinin daha da gelişerek zenginleşmesini arzu ediyoruz.”

 

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/850-milyon-euroluk-varsova-metrosunu-astaldi-gulermak-birlikte-yapacak_79651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!