Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

86 Yıllık Okulu Yıkacaklar

Karaburun’da 16 yıl önce kaderine terk edilen 86 yıllık köy okulunun binası yıkılıyor. Köylüler tepkili. Mimarlar Odası’nın binayı eğitim amaçlı kiralama talebi reddedilmişti.

yapi.com.tr
86 Yıllık Okulu Yıkacaklar

İzmir’in Karaburun ilçesindeki Saip ve Ambarseki köyleri arasında 1936 yılında köylülerin bağışlarıyla yapılan, yaklaşık 70 yıl boyunca her iki köyün çocuklarına eğitim veren Saip Ambarseki İlkokulu binası yıkılmak isteniyor. Saipliler, taşımalı eğitim sistemine geçildikten sonra 2006 yılında kaderine terk edilen okulun yıkılmasına karşı çıkıyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; 6 bin 500 metrekare alanda kurulu okul binasının yıktırılması için ihaleye çıkıldığını öğrenen Saip köylüleri bir araya geldi. Saipliler, okullarının her iki köyün ortak hafızasında çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu hafızanın yok edilmemesi için okulun yıkımına karşı duracaklarını dile getirdi.

Okulun öğrencilerinden olan Saip Köyü Muhtarı Alev Erakın, Atatürk’ün “Geçmişine ve değerlerine sahip çıkmayan devletler, yok olmaya mahkûmdur’ sözünü hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu okulun manevi değeri bizim için çok fazla. Teknik bilirkişilerce tamirinin mümkün olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle okul binasının yıkılması değil, tamir edilmesi köy halkının en büyük dileği.”

Saip Yaşam Kültürünü Koruma, Dayanışma ve Ekolojik Üretimi Destekleme Derneği (Saip Eko-Der) Başkanı Ertan Çakıroğlu da “Okuma ve yazmayı öğrendiğimiz okulumuz, köyün sembol yapılarından biri, köy halkı için değeri büyük. Okulun mevcut durumuyla tamir edilmesi ve eğitim amaçlı kullanılması uygun olacak.” dedi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin geçen yıl haziran ayında okul binasını, yatılı kullanımlı mimarlık yaz okulu olarak 49 yıllığına İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kiralanmak istediği öğrenildi. Karaburun Kaymakamlığı ise eğitim amaçlı kiralama talebine, “Taşınmazların imar planlarında belirtilen amacı dışında tahsisi ve devri mümkün değildir. Bu durumda imar planında eğitim fonksiyonunda kalan donatı alanının devri mümkün değildir.” diyerek reddetti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/86-yillik-okulu-yikacaklar_189799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!