Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Okul Yapımına Para Yok

İstanbul Valiliği tam 80 tane okul ihalesini iptal etti. Valilik iptal ilanlarının büyük kısmında gerekçe olarak ‘Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin, yaklaşık maliyetin çok üzerinde olmasını’ gösterdi.

yapi.com.tr
Okul Yapımına Para Yok

İstanbul Valiliği okul ihalelerini bir bir iptal ediyor. Geçen yıl 64 okulun ihalesini iptal eden valilik bu yıl da henüz 3 ay dolmadan tam 80 okul ihalesini iptal etti. İptal edilen ihalelerin 29’u ilkokul, 25’i ortaokul, 24’ü lise ve 2’si de anaokulu inşaatı içindi. Valilik ayrıca 3 yurt ve 1 rehberlik ve araştırma merkezi ihalesini de iptal etti.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre; Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından iptal edilme gerekçesi için ise değişik ifadeler kullanıldı. Kimisinde “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle” kimisinde “İhaleye teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle” kimisinde ise “İhalenin niteliğinin veya miktarının değişmesi” ifadeleri kullanıldı.

Yanlış politikalar
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç ihalelerin iptal edilmesini şöyle yorumladı: "Yıllardır uygulanan yanlış ekonomi politikalarının göstergesi olarak görüyorum. Okulların ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edilmesi oldukça kötü bir durum. Büyüyen nüfusla birlikte okul ihtiyacı da büyüyor tabii. Bu iptal edilen ihalelere deprem güvenliği açısından da bakmak lazım. Okulların depreme göre hazırlanması gerekir çünkü. Okullar, hastaneler ve yurtlar deprem açısından en güvenilir yerler olmalıdır. İptaller bu konuda oldukça problemli. Sonuç olarak yanlış ekonomi politikalarının zararlarıdır bunlar."

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okul-yapimina-para-yok_189753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!