Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

9 Bin Yıllık Evler Çatıyla Korunacak

Konya’nın Çumra İlçesi’nin 12 kilometre kuzeyinde bulunan dünyanın en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük’te ortaya çıkarılan evler, üzeri çatı ile kapat

NTV-MSNBC
9 Bin Yıllık Evler Çatıyla Korunacak

onya’nın Çumra İlçesi’nin 12 kilometre kuzeyinde bulunan dünyanın en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük’te ortaya çıkarılan evler, üzeri çatı ile kapatılarak koruma altına alınıyor.

Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 10’uncu yılını tamamlaması üzerine kazı alanını ziyaret eden Kültür Varlıkları ve Turizm Genel Müdürü Nadir Avcı, Çatalhöyük’ün güney bölümünde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan yaklaşık 20 evin korunması için 25 metreye 50 metre ebatlarında inşa edilen çatının açılışını yaptı.

Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 10’uncu yılını tamamlaması üzerine kazı alanını ziyaret eden Kültür Varlıkları ve Turizm Genel Müdürü Nadir Avcı, arkeologların yaptığı çalışmalar hakkında Stanford Üniversitesi Arkeoloji Profesörü ve Kazı Başkanı Ian Hodder’dan bilgi aldı.

GEZİ YOLU AÇILACAK
Avcı, daha sonra Çatalhöyük’ün güney bölümünde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan yaklaşık 20 evin korunması için 25 metreye 50 metre ebatlarında inşa edilen çatının açılışını yaptı. Kazılarda geleceğe yönelik koruyucu tedbirlerin alınmasının umut verici olduğunu belirten Avcı, bir yandan kazılar sürerken, öte yandan ortaya çıkarılan buluntuların korunmasına çalıştıklarını söyledi. Avcı, 9 bin yıllık neolitik kentin bir turizm kenti haline getirilmesi için çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Basın toplantısı ile ziyaretçileri bilgilendiren Kazı Başkanı Prof. Dr. Hodder, çatının kazı alanına derin temel açılmadan ve baskı yapılmadan inşa edildiğini belirterek, bu sene içinde tamamlanacak gezi yolu ile 20 evin ziyarete açılacağını bildirdi.
Araştırma çalışmalarının yeni kazı alanlarıyla genişletileceğini ve yeni koruyucu örtülerle 40 evin daha ziyarete açılmasının hedeflendiğini anlatan Prof. Dr. Hodder, “Koruyucu çatı projesi, sponsorlar Boeing firması ve Koçbank tarafından desteklendi. Bugüne kadar toplam 120 bin dolar harcandı. Gezi yolları ile bölgenin ziyarete açılması maliyeti 150 bin dolara çıkaracak” dedi. Prof. Dr. Hodder, geçen yıl 7 bin turistin Çatalhöyük’ü ziyaret ettiğini, önümüzdeki yıllarda ise ziyaretçi sayısının yılda 100 bine çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/9-bin-yillik-evler-catiyla-korunacak_5372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!