Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AB Naylon Poşet Kullanımını Kısıtlıyor

AB Komisyonu, AB ülkelerinde her yıl çöpe atılan 8 milyar dolayında naylon poşet kullanımını kısıtlayıcı bir dizi önlemi gündemine aldı.

yapi.com.tr
AB Naylon Poşet Kullanımını Kısıtlıyor

AB Komisyonu'nun çevreden sorumlu üyesi Janez Potocnik, her Avrupa vatandaşının yılda ortalama 200 naylon poşet kullandığını söyledi. Naylon poşetlerin doğada tamamen yok alması için yüzlerce yılın gerektiğini belirten Potocnik, plastik artıkların özellikle deniz canlılarına zarar verdiğini kaydetti. Janez Potocnik, alınacak önlemlerle naylon poşet kullanımının yüzde 80 oranında azaltılabileceğini söyledi. AB Komisyonu tarafından hazırlanan taslak, naylon poşetle mücadelede üye ülkelere farklı önlemler sunuyor. Üye ülkeler bu çerçevede naylon poşeti tamamen yasaklayabilecek.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre poşetlerin ücretli hale getirilmesi, bir başka önlem olarak olarak gündemde. İrlanda'da 22 cent ücret zorunluluğu, poşetlerin kullanımını önemli ölçüde düşürdü. Taslağın AB düzenlemesi olarak yürürlüğe girebilmesi için AB üyesi ülkelerin hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Naylon poşetin en yaygın kullanıldığı ülkeler

AB ülkeleri arasında naylon poşet kullanımı büyük farklılık gösteriyor. Vergi oranının yüksek tutulduğu Danimarka’da bu rakam yılda kişi başına 4’e düşmüş durumda. Polonya, Macaristan, Slovakya ve Portekiz'de tek kullanımdan sonra atılan naylon poşet sayısı, yılda kişi başına 466’ya ulaşıyor. Almanya’da ise kişi başına naylon poşet kullanımı ortalama 64 civarında.

Almanya Federal Çevre Kurumu (UBA) Başkanı Jochen Flasbarth, AB Komisyonu'nun önerilerini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Flasbarth, özellikle Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkelerinde naylon poşet yasağının yürürlüğe girmesini doğru bulduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-naylon-poset-kullanimini-kisitliyor_113614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!