Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Abant'a Pist ve Ray

Orman Bakanlığı Abant'a kayak pisti ve gölün etrafında dolaşmak için raylı sistem kuracak. Hedef, Abant'ı turizmde 'dünya markası' yapmak. Ö

Radikal
Abant'a Pist ve Ray

b>Orman Bakanlığı Abant'a kayak pisti ve gölün etrafında dolaşmak için raylı sistem kuracak. Hedef, Abant'ı turizmde 'dünya markası' yapmak.

Özellikle kış turizminin canlı merkezlerinden olan Bolu'nun Abant ilçesine kayak merkezi yapılması planlanıyor. Ayrıca Abant Gölü çevresine de raylı sistem kurulacak.
Doğal güzelliğiyle ünlü Abant Gölü'nü 'Abant bir dünya markası' sloganıyla dünyaya tanıtmayı planlayan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Abant'la ilgili projelerini görsel sunular eşliğinde bugün Abant'ta düzenleyeceği toplantıda açıklayacak.

Yeni patika ve parkurlar
Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü,
'ekolojik dengenin sağlanması, çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal habitatların korunması' amacıyla Abant mastır planı hazırlattı. Planı hazırlayan uzmanların Abant Gölü'nün yakınında bulunan Çepni Yaylası Çaltepe doruğuna üç pistten oluşan bir kayak merkezi yapılmasını teklif ettiğine işaret eden yetkililer, "Yapılacak kayak merkezinde bulunacak üç pistten her biri üç kilometre uzunluğa sahip olacak. Planlanan kayak merkezi, Abant'ı dünyaca önemli bir tatil merkezi haline getirecek" diye konuştu.

Tatilcilerin göl çevresinde dolaşırken zorlandığını raporda ifade eden uzmanlar, mastır plan hayata geçirildiğinde göl çevresinde raylı sistem de kurulacağını söyledi. Yetkililer, "Göl çevresini dolaşmak isteyenler raylı sistem sayesinde yorulmadan dolaşacaklar. Ayrıca göl çevresinde bulunan elektrik direkleri de yeraltına alınarak, görüntü kirliliği kaldırılacak" dedi.
Aralarında böcek uzmanları, biyolojik planlamacılar, su ürünleri uzmanları, botanik uzmanları ve şehir planlamacılarının yer aldığı 23 kişilik ekip tarafından hazırlanan mastır planda, ziyaretçilerin gölü geniş bir perspektiften izleyebilmesi için sekiz ayrı seyir noktası kurulacak. Bu noktalar arasında ulaşımı sağlayacak yeni patika yollar ve bisiklet yolu yapılması da planlanıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/abanta-pist-ve-ray_8975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!