Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD Kesenin Ağzını Açtı Mortgage Borçlarını da Ödeyecek

ABD ve İngiltere hükümetleri mali piyasalardaki güven krizini aşmak için radikal adımlar attılar. ABD hükümeti vergi mükelleflerinden sağlanacak kaynakla mortgage’a dayalı çok riskli borçların finanse edilebileceği bir plan üzerinde çalışmaya başlarken, İngiltere de banka hisselerinin açığa satışını denetim altına almaya başladı. Plana tepkiler

Radikal Gazetesi
ABD Kesenin Ağzını Açtı Mortgage Borçlarını da Ödeyecek

ABD ve İngiltere hükümetleri mali piyasalardaki güven krizini aşmak için radikal adımlar attılar. ABD hükümeti vergi mükelleflerinden sağlanacak kaynakla mortgage’a dayalı çok riskli borçların finanse edilebileceği bir plan üzerinde çalışmaya başlarken, İngiltere de banka hisselerinin açığa satışını denetim altına almaya başladı. Plana tepkiler hızlı ve dramatik oldu. ABD borsaları kapanış itibarıyla son altı yılın bir günde gerçekleştirilen en büyük yükselişini gösterirken, dolar ve petrol fiyatları yükseldi, altın ise düştü. Asya borsaları da yükselişe geçti.

Hafta sonu toplanacaklar

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ve Fed Başkanı Ben Bernanke finans sistemini likidite sıkışıklığına iten ve bankaların elinde bulunan yüksek riskli varlıklar ile ilgili bir planı görüşmek için hafta sonu ABD kongre liderleriyle bir araya gelecek. Paulson ve Bernanke kongre liderleriyle perşembe gecesi de toplamış ancak toplantı sonrasında çözüm paketi hakkında bilgi vermemişti. Paulson gazetecilere yaptığı açıklamada ise “Finans kurumlarının bilançolarında gözüken ve likit olmayan varlıklardan doğan sorunun çözümü için yasal hazırlık gerektirecek kapsamlı bir yaklaşım hakkında görüştük” dedi.

Fon kurmak Paulson’un fikri

İki kongre yetkilisine göre Paulson bir süredir riskli varlıkları alacak bir fon hakkında fikir alışverişinde bulunuyor. Ancak ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Kurulu Başkanı Barney Frank, riskli varlıkları satın alacak resmi bir kurumun faaliyete geçmesinin zaman alacağı konusunda endişeleri bulunduğunu belirtti.

RTC’ye benzeyecek

Kurulacak fonun 1980’lerde gerçekleşen, riskli kredi ve tehlike altındaki birikimleri vergi mükelleflerinden sağlanan 400 milyar dolar karşılığında satın alan Resolution Trust Corp’a (RTC) benzeyeceği düşünülüyor.

Açığa satışa yasak geldi

Öte yandan İngiltere’nin Mali Hizmetler Kurumu, finans şirketlerinin hisselerinin açığa satışına dört ay süresince yasak getirirken, konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak ABD Sermaye Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (SEC) da açığa satışların bir kısmına veya tümüne geçici yasaklar getirebileceğini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-kesenin-agzini-acti-mortgage-borclarini-da-odeyecek_63834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!