Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD'den 'Kıyamet Senaryosu'

Dünyanın küresel ısınma raporu hiç de iç açıcı değil. ABD'li uzmanlara göre 50 yılda sıcaklık 3.5 derece, deniz seviyesi 30 santim yükselecek. Büyük b

Sabah
ABD'den 'Kıyamet Senaryosu'

ünyanın küresel ısınma raporu hiç de iç açıcı değil. ABD'li uzmanlara göre 50 yılda sıcaklık 3.5 derece, deniz seviyesi 30 santim yükselecek. Büyük bir karınca istilası olacak. Sıtma salgını başgösterecek. 1.4 milyar insan susuzluk çekecek.

Küresel ısınma korkusu
Amerika'nın Colorado eyaletindeki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi'nin araştırması dünyayı bekleyen kötü ancak gerçek senaryoları bir kez daha gözler önüne serdi. Profesör Gerald Meehl ve ekibi dünyayı bekleyen en iyi ve en kötü senaryoları hazırladı. Araştırmada ortaya çıkan en kötü senaryo sıcaklıkların 3.5 derece artması, deniz seviyesinin 30 cm yükselmesi... Fosil yakıtlarının kullanımı dursa bile deniz seviyesinin yükseleceğini söyleyen profesör Meehl diğer sonuçlarla ilgili şöyle dedi: Sera gazlarının atmosferdeki yoğunlukları sabit tutularak yapılan çalışmada 2100 yılına kadar hava sıcaklıklarının 0.5 derece artacağı tahmin ediliyor. Meehl "Küresel ısınma beraberinde deniz seviyelerinin yükselmelerini de getirecek. Buzulların erimesiyle deniz seviyesi 30 cm yükselebilir" diyor. Küresel ısınmayla Grönland'daki buz kütlesi tamamen erirse deniz seviyesi 7 metre, Antarktika'nın batısındaki buz kütlesi erirse 5 metre daha artacak. Uzmanlar, Güney ve Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinde 2050'ye kadar nüfus artışıyla birlikte ciddi su sıkıntısı yaşanacağını belirtti. Colorado Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada da ani iklim değişikliğinin dünya tarımını etkileyeceği, sıtma gibi salgın hastalıklara yol açacağı ve karıncaların yerleşim yerlerine akın edip yıkıcı hasar vermeye başlayacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdden-kiyamet-senaryosu_24902.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!