Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB’den Türkiye’ye Kyoto Baskısı

Küresel ısınma ile mücadele için yeni strateji geliştiren AB’nin Türkiye’den çevre alanındaki beklentileri de artıyor.

NTVMSNBCb>Avrupa Komisyonu, çevre müzakere başlığına ilişkin tarama raporunda Türkiye’nin bir an önce Kyoto Protokolü'nü onaylamasını istedi. Ancak komisyon Kyoto’yu çevre başlığı için açılış kriteri olarak öngörmedi.

Konseydeki görüşmelerde üye ülkelerin müdahale etmesi halinde Kyoto’nun açılış ya da kapanış kriteri haline gelme riski var.

Küresel ısınma ile mücadele için sera gazı salınımı 2020 yılına kadar yüzde 20 düşürme hedefi koyan AB’nin bu alanda aday ülkelerden beklentileri de artıyor.

Yüzde 20 hedefi sadece üye ülkeler için geçerli olsa da aday ülkelerin de şimdiden bu hedefe uygun politikalar benimsemesi isteniyor.

Çevre müzakere başlığını tamamlayan Avrupa komisyonu Kyoto protokolünü’nin AB müktesebatının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Türkiye’nin bir an önce onaylamasını istedi.

Ancak komisyon, Kyoto’nun onayını açılış kriteri olarak öngörmedi.

Komisyonun önerdiği iki açılış kriteri Türkiye’nin çevre başlığı için kapsamlı bir ulusal strateji belgesi hazırlaması ve gümrük birliği’nin çevre ile ilgili hükümlerini tam olarak uygulaması...

Komisyonun çevreye ilişkin tarama raporu yarından itibaren konseyin genişleme grubunda ele alınacak.

Bazı üye ülkelerin müdahale etmesi durumunda Kyoto’nun çevre başlığı için açılış ya da kapanış kriteri haline gelme ihtimali olduğu belirtiliyor.

Türkiye, büyük enerji ve sanayi yatırımları tamamlanmadan Kyoto’ya taraf olmanın ekonomik ve sosyal sorunlara neden olacağını savunuyor.

Kyoto’nun çevre başlığı için açılış kriteri olmasına karşı çıkan Türk tarafı, bu tür bir kriterin zaten yüklü bir başlık olan çevrede süreci çok ağırlaştıracağını savunuyor.

Türkiye’nin kişi başına düşen sera gazı salınım oranı OECD ülkelerinin gerisinde. Ancak nüfus dikkate alındığında ülke genelindeki oranlar oldukça yüksek...

Uluslararası verilere göre Türkiye sera gazı üretimini en çok arttıran ülkeler arasında...

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/abden-turkiyeye-kyoto-baskisi_55134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!