Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ABD'li ICA Kilis'te Güneş Paneli Üretecek

ABD'li International Capital Alliance (ICA) şirketince, Kilis Organize Sanayi Bölgesi'ne güneş paneli fabrikası kurulması için ön protokol imzalandı.

yapi.com.tr / AA
ABD'li ICA Kilis'te Güneş Paneli Üretecek Ön protokol, Vali Tapsız (ortada) ile ICA Yönetim Kurulu Başkanı Ün (sağdan ikinci) tarafından imzalandı (Foto: Kemal Karagöz / AA)

İmza törenine Vali Yardımcısı ve Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar, Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Özçiloğlu ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yrd. Doç. Bülent Özkan ile ICA yönetim kurulu üyeleri katıldı. Vali Süleyman Tapsız, konferans salonundaki törende, daha çok tarımsal ve gıda ağırlıklı sanayiye sahip Kilis'i ekonomik olarak daha iyi yerlere getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     
"Yaklaşık 90 hektarlık organize sanayi bölgesinde 35 fabrikadan 26'sı faaliyet gösteriyor. Mevcut sanayi bölgesini 300 hektar kadar genişletmeyi planlıyoruz. Bunun 100 hektarlık kısmının finansmanı sağlandı. Kamulaştırılmasına hemen başlanacak. Bugün ICA ile organize sanayi bölgesi arasında 3 ön protokol imzalanacak. Birincicisi organize sanayi bölgesinde araştırma geliştirme merkezi kurulmasını, ikincisi güneş paneli fabrikası kurulmasını, üçüncüsü ise enerji üretimini kapsıyor".
    
"Güneş panelleri Hindistan, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek"
    
ICA Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Ün de Kilis'e yatırım yapmaya ve güneş paneli fabrikası kurmaya karar verdiklerini kaydetti. Yatırımın Kilis'e yapılmasında Vali Tapsız'ın katkılarının büyük olduğunu dile getiren Ün, "Kilis halkının ve değerli idarecilerinin bize gösterdiği samimiyet ve yakınlık, bu yatırım kararının alınmasında etkili oldu. Kurulacak fabrikada üretilecek güneş panelleri Türkiye'nin yanı sıra çoğunlukla Hindistan, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine satılacak" diye konuştu.

Yatırım sayesinde yüzlerce kişiye istihdam sağlanacağına işaret eden Ün, şöyle devam etti:

"ICA bu yatırımı tamamen kendi öz kaynaklarıyla finanse edecek. Proje ve alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından en kısa zamanda fabrikanın temeli atılacak. Her türlü sosyal sorumluluk projesinde üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olan ICA, organize sanayi bölgesinde cami, acil yangın müdahale birimi ve sağlık ocağı yaparak, Kilislilerin hizmetine sunacak. Projemizin Kilis'e ve Türkiye'ye hayırlı uğurlu olmasını dilerim."

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdli-ica-kiliste-gunes-paneli-uretecek_107267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!