Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ABD'nin Anti-Damping Soruşturmasından Bir İyi, Bir de Kötü Haber

ABD’de süregelen anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmalarında iki önemli karar daha açıklandı. Çelik çivi üreticilerinin ABD’ye ihracatı kesintisiz sürecek; ancak OCTG boru üreticileri ise nihai kararı Ağustos ayı sonuna kadar beklemek zorunda kalacak.

yapi.com.tr
ABD'nin Anti-Damping Soruşturmasından Bir İyi, Bir de Kötü Haber

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yerli üreticiler, 29 Mayıs 2014 tarihinde Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman, Çin Tayvanı, Vietnam ve Türkiye’den ithal edilen 'çelik çivi' ürünlerine karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturması açılması için başvuruda bulunmuştu. ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) ise bu gerekçeyle damping ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik incelemede bulunmak için 25 Haziran 2014 tarihinde soruşturma başlattığını bildirmişti. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından ülke savunması yapılan soruşturmaya ilişkin beklenen açıklama 11 Temmuz Cuma günü ABD Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Karara göre ön belirleme sonucunda Türkiye ve Hindistan’ın soruşturma kapsamı dışında tutulduğu bildirildi. Böylece Türk 'çelik çivi' ihracatçılarına ABD kapılarının kapanma tehlikesi de bertaraf oldu.
 
'Çelik çivi' soruşturma sonucu sevindirirken; OCTG boruları soruşturma kararı ise üzdü

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “ABD Ticaret Bakanlığı'nı çivi ihracatımız için verdiği adil ve tarafsız karar için kutluyorum. Bildiğiniz üzere ABD’li yerli üreticilerin şikâyetleri üzerine ülkemiz çelik ürünlerine yönelik açılan başka davalar da var. Örneğin OCTG borularına yönelik hem anti-damping, hem de bir telafi edici vergi soruşturması yürütülmektedir” dedi.
 
OCTG borularına yönelik açılmış olan telafi edici vergi soruşturması sonucunun da 11 Temmuz'da açıklandığını vurgulayan Ekinci, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD'li senatörlerin ilgili bakanlıklarına ithalata vergi getirilmesine dair yaptıkları baskı neticesinde ne yazık ki sonuç beklediğimiz gibi çıkmadı. Türk çelik boru üreticilerinden Borusan’ın Erdemir’den aldığı coil/rulo fiyatının piyasa fiyatlarından düşük olması ve Erdemir’in devlet kontrolünde olduğuna hükmedilmesi sonucu, Borusan yüzde 15,89, Tosçelik yüzde 2,53 ve diğer Türk firmaları ise yüzde 9,21 oranında vergiye tabi oldular. Verilen bu ara kararın yanlış mesnete dayandırılarak, verginin haksız yere verildiği kanaati hakim olmuştur. Erdemir, Türkiye’nin en büyük çelik şirketinin olmasının yanı sıra dünya çapında da tanınan bir şirkettir. Yaklaşık 10 yılı aşkın süre önce özelleştirilmiş ve devletle hiçbir bağı bulunmamaktadır. ABD Ticaret Bakanlığının buna rağmen böyle bir karara varması bizi hem şaşırtmış hem de üzmüştür”.
 
Söz konusu soruşturmanın anti-damping kısmının henüz tamamlanmadığını ve Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) nihai kararının Ağustos sonunda açıklanmasının beklendiğine işaret eden Ekinci, şunları söyledi:

"Anti-damping davasının diğer bir ayağı olan ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) ise vergi oranlarını 14 Temmuz Pazartesi günü açıkladı. İhracatçı firmalarımızdan depozito olarak alınacak vergiler, Ağustos ayında karar lehimize çıktığı takdirde kendilerine iade edilecek. Bu durumda; Yücel ve Borusan dışındaki firmalarımız 27 Kasım 2013 tarihinden itibaren yüzde 35,86 vergiye tabi olacak. Yücel Boru 25 Şubat 2014’te hesaplanan marjlar doğrultunda önleme tabi olmaya devam edecek; Borusan’a ise bu davada herhangi bir önlem uygulanmayacak (de minimis). Temennimiz, ABD Ticaret Bakanlığı'nın 'çelik çivi' soruşturmasında olduğu gibi OCTG boruları için de ABD'li senatörlerce yapılan baskıya rağmen 'adil ve tarafsız' karar vermesi ve süreç içinde depozito olarak alınan vergilerin ihracatçılarımıza iade edilmesi yönündedir”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdnin-anti-damping-sorusturmasindan-bir-iyi-bir-de-kotu-haber_122586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!