Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"ABD'li Üreticiler Koruma Önlemleri ile Önümüzü Kesmek İstiyor"

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dalbeler, son yıllarda ABD pazarında Türk çelik ürünlerine karşı açılan telafi edici vergi ve anti damping soruşturmaları ile mücadele ettiklerini belirterek, "ABD'li üreticiler koruma önlemleri ile önümüzü kesmek istiyor" ifadelerini kullandı.

yapi.com.tr / AA
"ABD'li Üreticiler Koruma Önlemleri ile Önümüzü Kesmek İstiyor" Uğur Dalbeler

Amerika'da gerçekleşen 'Türk-Amerikan İlişkileri Yıllık Konferansı'na katılan Uğur Dalbeler; burada yaptığı konuşmada, ABD'nin Türk çelik sektörü için en önemli ham madde hurda tedarikçisi konumunda olduğunu ve bu ülkeden yaklaşık 30 milyon ton hurda ithalatı gerçekleştirildiğini belirtti. Son yıllarda ABD pazarında Türk çelik ürünlerine karşı açılan telafi edici vergi ve anti damping soruşturmaları ile mücadele ettiklerine işaret eden Dalbeler, sektör olarak ABD'deki fiyatlarını detaylı olarak takip ettiklerini, ABD'nin iç piyasa satış fiyatlarının altına inmediklerini kaydetti.

Dalbeler, ABD'li üreticilerin koruma önlemleri ile önlerini kesmek istediğini ifade etti.

Hatta bu yönde sipariş alsalar dahi geri çevirdiklerini vurgulayan Dalbeler, "ABD'nin kurallara, hukuka uyan, adil ticaret yapan hiçbir şirketi haksız yere yargılamayacağına inanıyoruz. Ancak son dönem uygulamaları bu inancımızı yitirmemize sebep oluyor" ifadelerini kullandı. ABD'deki yerli üreticilerin ithalata karşı hem ABD otoriteleri, hem de senato desteği alabilmek adına Washington'daki lobicilik faaliyetleri için ciddi bütçeler ayırdığına değinen Dalbeler, şunları kaydetti:

"Yapılan lobi çalışmaları neticesinde, senato üyelerinin maruz kaldığımız OCTG davasında yüksek damping sübvansiyon marjları gelmesi için ABD Ticaret Bakanlığı yetkililerine baskı yaptıklarını görüyoruz. Ayrıca ABD sanayi temsilcilerinin tüm enerjisini damping ve devlet desteği marjlarını yükseltmek adına harcadığını gözlemliyoruz. Dava süreçlerinde Türk çelik sektörünün devlet desteği aldığı yönünde bulgular yaratılmaya çalışılıyor.

Sonuç olarak ABD Ticaret Bakanlığı'nın soruşturmalardaki tutumu, adil ve serbest ticaret ile açık piyasa ekonomisi açısından olumsuz mesajlar veriyor. Çıkan kararlar ve alınan tedbirler başka ülkeler için de emsal teşkil edebilir.  Söz konusu diğer ülkeler de kendi piyasalarını yabancı şirketlerin rekabetine kapatmak yönünde benzer yollara yönelebilir. Türk çelik sektörünün ABD'ye ihraç ettiği tüm ürünler hedef alınıyor. Bizler halen Ticaret Bakanlığı'nın süregelen davalarda adil kararlar vereceğine inanıyoruz. Koruma tedbirleri uzun vadede yerli üreticilere de zarar verecektir. Ayrıca yetkili merciler sadece üreticileri düşünerek hareket etmemeli, piyasadaki tüketicilerin ihtiyaçlarını da göz önüne almalıdır. Türk çelik sanayi olarak dampingli ürünler ihraç edilmesine karşıyız. Buna karşı olan tüm ülkelerle de iş birliği içinde hareket etmeye hazırız".

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdli-ureticiler-koruma-onlemleri-ile-onumuzu-kesmek-istiyor_122643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!