Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD’nin Yeni Konsolosluk Binası Açıldı

ABD’nin İstinye’de yaptırılan yeni İstanbul Başkonsolosluğu binası, İstanbul Valisi Muammer Güler ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’ın k

NTV-MSNBC
ABD’nin Yeni Konsolosluk Binası Açıldı

b>ABD’nin İstinye’de yaptırılan yeni İstanbul Başkonsolosluğu binası, İstanbul Valisi Muammer Güler ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson’ın katıldığı törenle açıldı.
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel, açılışa gönderdiği mesajda, Türkiye’nin Avrupa’ya doğru yol aldığını belirterek, “Biz, Türkiye’nin Avrupa’daki geleceğini teşvik edip kuvvetle desteklerken, ikili ilişkilerimizi de sürdüreceğiz” dedi.

1. Ordu Komutanlığı Bandosu tarafından Türk ve ABD milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, ABD Deniz Piyadeleri bu ülkenin bayrağını göndere çekti, ayrıca Atatürk’ün sesinden bu ülke için söylediği sözler davetlilere dinlettirildi.
ABD Dışişleri Bakanı Powell, İstinye’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu yeni binasının açılış törenine mesaj gönderdi. Powell’in mesajı, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson tarafından okundu. Powell mesajında, pek çok kişinin İstanbul’u, kendisinin de doğup büyüdüğü New York’a benzettiğini ifade ederek, her iki şehrin de bir dünya kenti olduğunu belirtti.
Powell mesajında, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine de değinerek, şunları kaydetti: “Türkiye, Avrupa’ya doğru yol alıyor. Modernleştikçe, siyasal, ekonomik ve idari reformlarını gerçekleştirdikçe bu yolda ilerliyor. Biz, Türkiye’nin Avrupa’daki geleceğini teşvik edip kuvvetle desteklerken, ikili ilişkilerimizi de sürdüreceğiz. İşte Türkiye’nin geleceği buradadır. Avrupa kendi geleceğine Türkiye’nin kendisinden ayrılmaz bir parça olduğu güveniyle bakmalıdır.”
Büyükelçi Robert Pearson da, törene katılmaktan dolayı çok gururlu olduğunu ifade ederek, İstanbul’un; uygarlığın, ticaretin, anlayışın ve değişimin beşiği bir dünya merkezi olduğunu belirtti.

83 MİLYON DOLAR
ABD’nin Yurtdışı İnşaat Operasyonları Direktörü Carles Willams ise, yeni konsolosluk binasının ABD halkının dayanıklılığını, gücünü ve Türkiye’deki varlığını gösterdiğini söyledi. Bina hakkında da bilgi veren Williams, 9.3 hektarlık bir alana kurulu olan binanın yapımına Kasım 2000’de başlandığını belirtti.
Binanın tasarımının Amerikan Zimmer Gunsul Frasca Mimarlık ile Türk Turgut Alaton Mimarlık tarafından yapıldığını anlatan Williams, konsolosluk binasının maliyetinin ise 83 milyon dolar olduğunu bildirdi. Bu paranın 30 milyon dolarının kullanılan malzemelerle Türk ekonomisine gittiğini vurgulayan Williams, çevre düzenlemesi için ise bir milyon dolar harcandığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdnin-yeni-konsolosluk-binasi-acildi_4726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!