Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Acaristan Sakinlerine 'Tapu İptal' Şoku

Çevre ve Orman Bakanlığı, 3 binin üzerindeki konut için 'tapu iptal' davası çalışmalarına başladı. Davalarıın tek tek tapu sahiplerine açılacağı belirtildi.

Sabah Gazetesi /Sadık GÜLEÇevre ve Orman Bakanlığı'nın Acarkent sitesinde bulunan 3 binin üzerindeki konut için "tapu iptal" davası açılması için çalışmalara başlaması Acarkent sakinlerinde şok etkisi yarattı. Yetkililer, davaların tek tek tapu sahiplerine açılacağını, avukatların tespit çalışmalarını tamamlamalarının ardından önümüzdeki hafta Beykoz Adliyesi'nde konuyla ilgili başvurunun yapılacağını belirttiler. Bu doğrultuda önümüzdeki hafta içinde, Acarkent villalarında yaşayanlar hakkında, "Tapu iptali, tapuların özel orman olarak birleştirilmesi, tescili, ruhsatsız yapılara müdahalenin meni ve kal davası" açılması gündeme gelecek. Acarkent'te eski Orman Bakanı Hasan Ekinci, Cüppeli Ahmet Hoca, Mustafa Denizli, Emre Aşık, Mehmet Özdilek (Şifo), Emre Altuğ, Didem Uzel gibi ünlülerin konutları bulunuyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 28 Kasım'da, AKP grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Bakan Pepe, Saip Molla Paşa Özel Ormanı'ndaki Acarkent'le ilgili teftiş sonuçlarının parça parça kendisine geldiğini anlatmış ve şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Tapu iptal davalarının açılması için bakan onayı gerekiyor. Bu onayı gönderdik. Tapu iptal davaları henüz açılmadı, açılacak. Acarkent, Sayın Ekinci'nin 13 villasının olduğu yer. Orada, yüzde 6 olan haklarını yüzde 92 olarak kullandılar."

Hukukçu Gözüyle

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. İlhan Özay, konuyla ilgili şunları söyledi: "Kişilere karşı idari yargıda dava açılamaz. İdari yargıda belediyenin bunlara verdiği ruhsatların iptali için belediyeye karşı açılabilirdi diyelim bu tapu sahiplerine karşı davalar açıldı. Sayı üç binin üzerinde. Tek bir dilekçe hazırlanacak. Dilekçenin üzerindeki isim, pafta vs. değişecek." Acarkent emlakçıları ise insanların tedirgin olduğunu belirterek, "Bu insanlar hayallerini taşımışlar buraya. Bir villa 4-5 beş kez el değiştirmiş, çıkıyor birisi 'Tapu iptal davası açacağım' diyor bu da rahatsız ediyor insanları. Ev almak isteyenler de 'Bekleyelim' diyor" şeklinde konuştular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acaristan-sakinlerine-tapu-iptal-soku_49889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!