Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ormanlık Alanda İnşaat Oranı Yüzde Beşe İndi

Acarkent ve Acaristanbul projeleriyle ilgili tartışmaların ardından Çevre ve Orman Bakanlığı, özel ormanlarda inşaat oranını yüzde 6'dan 5'e çekerken, izni fiilen yüzde 24'e dek çıkaran yatay-dikey ayırımını da kaldırdı.

Radikal Gazetesib>Acarkent ve Acaristanbul projeleriyle ilgili tartışmaların ardından Çevre ve Orman Bakanlığı, özel ormanlarda inşaat oranını yüzde 6'dan 5'e çekerken, izni fiilen yüzde 24'e dek çıkaran yatay-dikey ayırımını da kaldırdı.

Özel ormanlarda inşaatı düzenleyen yönetmelik yenilendi. Yeni yönetmelikle, eski yönetmelikte geçen yıl yapılan değişiklikle ortaya çıkan yanlışlık da düzeltiliyor. Bakanlık, geçen yıl yaptığı değişiklikle altyapı tesislerini yüzde 6'lık inşaat hesabının dışında bırakarak inşaat alanını genişletmişti. Ayrıca inşaatın orman vasfının en zayıf olduğu kısmında yapılması zorunluluğu da kaldırılmıştı.

Ormanların tahrip olmasına yol açan bu düzenlemeden geri dönen bakanlık, 30 Kasım 2006'da yeni bir yönetmelik hazırladı. Şimdiki yönetmeliğe göre özel ormanlarda 'yatay' yüzde 6 inşaat izni bulunuyor. 10 bin metrekarelik bir ormanda 600 metrekarelik yatay inşaat izni olmasına karşın, yapı iki katına çıktığında inşaat alanı 1200 metreye, kottan da yararlanıldığında bin 800 metreye çıkıyor. Yol gibi altyapı yatırımlarıyla ise inşaat alanı 2 bin 400 metreye ulaşabiliyor.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle yüzde 6 olan inşaat izni yüzde 5'e çekilirken, yatay - dikey ayırımı da kaldırıldı. Böylece 10 bin metrekarelik bir ormanda inşa edilecek yapı ister tek katlı, ister çok katlı olsun, toplam inşaat alanı yüzde 5'i aşamayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlik-alanda-insaat-orani-yuzde-bese-indi_49905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!