Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acaristanbul'da Başa Dönüldü

İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi, Beykoz Belediye Encümeni'nin geçen yıl mart ayında aldığı, Beykoz Özel Serdaroğlu Ormanı'nda ruhsatsız olarak inşa edilen, 4'ü subasman seviyesinde toplam 142 villanın yıkımına ilişkin kararı iptal etti.

Cumhuriyet Gazetesi
Acaristanbul'da Başa Dönüldü

eçen yıldan beri gündemde olan Acaristanbul villaları hakkında yargı sürecinde başa dönüldü. İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi, Beykoz Belediye Encümeni'nin geçen yıl mart ayında aldığı, Beykoz Özel Serdaroğlu Ormanı'nda ruhsatsız olarak inşa edilen, 4'ü subasman seviyesinde toplam 142 villanın yıkımına ilişkin kararı iptal etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar , basında Acaristanbul'la ilgili haberler yayımlandığını anımsatarak, "Acaristanbul projemizin yargı süreci hâlâ devam etmektedir. Yargıya olan saygımız nedeniyle, yasal süreç tamamlanmadan davayla ilgili herhangi bir beyanda bulunmamız mümkün değildir. Yargının vereceği her türlü karara saygılı olduğumuzu kamuoyuna duyururuz" dedi.

Acaristanbul'da ne olmuştu?

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı dava, 9 Nisan 2006'da Acaristanbul'daki ruhsatların iptali kararıyla sonuçlanınca, Beykoz Belediyesi, 142 villanın ruhsatsız hale geldiğini Acarlar İnşaat A.Ş'ye bildirmişti.

30 Ocak 2007'de toplanan Beykoz Belediye Encümeni, Acaristanbul ruhsatlarının iptaline ilişkin Danıştay'a yapılan temyiz başvurusuna ilişkin nihai kararın beklenmesine ve dosyanın İmar Müdürlüğü'ne iadesine karar vermişti. Ancak, Çevre ve Orman Bakanlığı, encümenin bu kararına itiraz etmişti.

Danıştay 6. Dairesi'nin onama kararının 28 Şubat 2007'de belediyeye ulaşmasının ardından 13 Mart 2007'de olağan toplantısını yapan encümen, Acaristanbul villalarıyla ilgili yıkım ve 240 bin YTL para cezası kararı almıştı. Bu kararın tebliğinden sonra da Acarlar İnşaat A.Ş. İstanbul İdare Mahkemesi'ne itirazda bulunmuştu. Mahkeme de 29 Mart 2007'de yıkım kararının yürütmesini durdurmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acaristanbulda-basa-donuldu_60441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!