Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acaristanbul'u Yıkmayan Belediyeye Bakanlıktan Dava

Çevre ve Orman Bakanlığı, Acaristanbul'un hemen yıkılmasının hukuka uygun olmadığı yönündeki Beykoz Belediyesi encümen kararını yargıya taşıyor.

Zaman Gazetesi/Gürhan Savgıevre ve Orman Bakanlığı, Acaristanbul'un hemen yıkılmasının hukuka uygun olmadığı yönündeki Beykoz Belediyesi encümen kararını yargıya taşıyor.

Bakan Osman Pepe, Hukuk Müşavirliği'ne talimat vererek acilen kararın incelenmesini istedi. Ardından da, sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Bakanlık'tan izin alınmadan, yasaya aykırı olduğu kararı bulunan ruhsatların, kazanılmış hak oluşturacağına dair hukuka aykırı Encümen kararının iptali için Bakanlığımızca yargı yoluna gidilecektir." denildi. Hukuki sürecin özetlendiği açıklamada, İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddelerine göre yıkımın mümkün olmadığına karar verildiğine dikkat çekildi.

Bakanlık, encümen kararının, 'ruhsat iptali davasının temyiz incelemesinin sonuçlanmamış olması, inşaat faaliyetlerinin durdurulması ve Danıştay'ın emsal kararlarına göre ruhsatın iptaline kadar geçen sürede yapılan binaların kazanılmış hak olduğuna' dayandırıldığını belirtti. Bu karanın yasal dayanağının bulunmadığını ise şöyle açıkladı: "İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesine göre, idarelerin mahkemelerin esasa ve yürütmenin durdurulmasına dair kararlarını en geç 30 gün içinde hayata geçirmesi gerekir. Yani iptale dair kararın kesinleşmesine gerek bulunmamakta. Bu sebeple Beykoz Belediyesi yargı kararlarını hiçe sayarak suç işliyor.

Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı vermediğine göre İstanbul İdare Mahkemesi'nin ruhsat iptali kararı uyarınca İmar Kanunu'nun ilgili maddelerine göre yıkım yapılmalıydı." Encümenin yıkımı önlemek için ileri sürdüğü iptal kararından sonra ilave inşaat yapılmadığı görüşünün eleştirildiği açıklamada, mahkemenin iptal kararının gereklerinin yerine gelmediği savunuldu. Bakanlık, 32 ve 42. maddelerin hukuken uygulanamayacağı yönündeki yoruma katılmadı. Öte yandan Beykoz Belediye encümen heyeti başkanı Avukat Yüksel Baki'nin, Acarlar'ın hukuk komitesi üyesi Avukat Cumhur Yıldız'ın eski ortağı olduğu iddia edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acaristanbulu-yikmayan-belediyeye-bakanliktan-dava_51358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!