Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gerekirse İstifa Ederiz

Bakan Pepe’nin, ”Zannediyorum önümüzdeki hafta bizim itirazımız Beykoz Belediyesi Encümeni’nde tekrar değerlendirilecek“ şeklindeki açıklamasına encümen üyelerinden tepki geldi.

Vatan Gazetesirman Bakanı Osman Pepe ile Beykoz Belediyesi’nin karşı karşıya getiren Acarİstanbul sürecinde tansiyon yükseliyor. Geçen hafta Bakan Pepe, Beykoz Belediyesi Encümeni’ni beklenmediği bir karar verip Acarİstanbul’daki 138 villanın ’ruhsatlı olarak yapıldığı için yıkılamayacağına’ hükmedip, dosyayı iade etti. Beykoz Belediyesi’ni yasaları uygulamamakla suçlayan Orman Bakanı Pepe ise kararın iptali için dava açacaklarını açıkladı.

Bütün bunlar olup biterken 7 kişiden oluşan Belediye Encümeni’nde rapor alarak kararı imzalamayan AKP’li Zekai Emeç’in ardından diğer encümen üyesi Hasan Özmen’in de kararı imzalamadığı ve ret oyu verdiği ortaya çıktı. Kararı onayladığı halde ’Daha sonra imzalarım’ diyerek kararın altına imza atmayan Hasan Özmen iki gün sonra ’Ret’oyu verdiğini açıkladı. Böylelikle oy birliği ile alınan karar oy çokluğu ile alınmış oldu.

İki Encümen üyesinin bu tavrı ’Acaba üyeler üzerinde baskı mı var?“ sorusuna neden olurken itirazlarına ilişkin resmi yazının Beykoz Belediyesi’ne ulaştırıldığını söyleyen Bakan Pepe’nin, ”Zannediyorum önümüzdeki hafta bizim itirazımız Beykoz Belediyesi Encümeni’nde tekrar değerlendirilecek“ şeklindeki açıklamasına encümen üyelerinden tepki geldi. Vatan’ın ulaştığı iki Encümen üyesine göre, Bakan Pepe bu açıklaması ile açıkça siyasi baskı yapıyor.

İşte 2 Encümen üyesinin Vatan’a yaptığı açıklamalar...

- Bakan Pepe’nin açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakan’ın açıklamaları resmen tehdit. Bize bu kararın geçmesi için diretirlerse basın toplantısı yapıp açıkça siyasi baskı yapıldığını ilan ediceğiz. Öncesinde bize direkt bir baskı yoktu ama şimdi açıkça siyasi bir baskı yapılmaya başlandı.

- Neden bu kanıya vardınız?

Bakan Pepe, geçen cuma günü Ankara’da Belediye Başkanı Muharrem Ergül’le görüşmüş. Bakan ” Verdiğiniz karar yanlış, bunu encümende bir daha değerlendirmenizi istiyoruz “ demiş. Belediye Başkanı Ergül ise ” Encümen kararını vermiş, artık bu noktada yapılacak bir şey yok “ yanıtı vermiş. Bunun üzerine Pepe ” Bir yazı gönderiyorum, onu encümene sokacaksın “ demiş. Belediye başkanı ise ” Bir gönderin bakalım “ demiş.

- Ne yapacaksınız?

Bakan Pepe, itirazlarına ilişkin Beykoz Belediyesi’ne bir yazı göndermiş. Pazartesi günü özel bir toplantı yapıp bu yazı ve durum hakkında bir değerlendirme yapacağız. Belediye başkanı bu yazıyı bize gönderecek mi, yoksa örtbas mı edecek bilmiyoruz. Önemli olan bize gelirse bu baskıda encümen üyeleri nasıl bir karar verecek?

- Bakanlık, yasal olarak bir yazıyla karara itiraz edebilir mi?

Bakan’nın resmi olarak bize itiraz etmesinin bir anlamı yok. O itirazı bize değil mahkemeye yapması lazım. Bu artık Acarlar’la Bakanlık arasında bir düelloya dönüştü. İkisi de birbiriyle savaşıyor. Bakan, hukuken mahkemeye verse haksız olduğu ortaya çıkacak. Bunu mahkemeye getirmeden çözmeye çalışıyor. Bu nedenle baskı yapıyor.

- Dosya yeniden Encümen’e gönderilirse tavrınız ne olur?

Bizim tavrımız kesin. İlk başta verdiğimiz kararı değiştirmeyeceğiz. Eğer Orman Bakanı diretme noktasına gelirse sessiz kalmayız.

- İstifa eder misiniz?

Gerekirse istifa ederiz. Tabii bu bir çözüm olursa istifa ederiz. Önemli olan yanlışlığı göstermektir. Biz istifa etsek olayı kapatırlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gerekirse-istifa-ederiz_51471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!