Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acaristanbul'un İbretlik Yargı Serüveni

Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, geçen yıl yıkım kararını eleştirirken, "Her şeyi yargı kararlarına göre yaptık. Tüm işlerimiz yasal." demişti. Gerçekten de İsmet Acar her işini yargı kararlarına göre yürütüyor. Ancak bunların neredeyse tamamı tartışmalı. Olayların gelişim süreci kronolojik olarak incelendiğinde

Zaman Gazetesi
1 Acaristanbul'un İbretlik Yargı Serüveni

İstanbul Beykoz'daki Özel Serdaroğlu ormanına inşa edilen Acaristanbul villaları, ibretlik bir hukuk serüvenine sahip. Danıştay'ın 'kaçak' diye yıkılması yönünde karar aldığı 144 villaya, yerel mahkeme ruhsat verdi, üstelik villa sayısı 833'e çıktı.

Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, geçen yıl yıkım kararını eleştirirken, "Her şeyi yargı kararlarına göre yaptık. Tüm işlerimiz yasal." demişti. Gerçekten de İsmet Acar her işini yargı kararlarına göre yürütüyor. Ancak bunların neredeyse tamamı tartışmalı. Olayların gelişim süreci kronolojik olarak incelendiğinde ortaya müthiş çelişkiler yumağı ve skandallar silsilesi çıkıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı 2001 yılında İsmet Acar'a inşaat için ön izin veriyor. Yapılan incelemenin ardından kesin izin verilemeyerek ön izin iptal ediliyor. İsmet Acar bunun üzerine Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıyor. Mahkemenin görevlendirdiği Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığındaki bilirkişi, 'ruhsat için bakanlıktan izin almaya gerek yok' yönünde görüş bildiriyor. İsmet Acar da bu raporla belediyeden ruhsat alıyor. Dört aylık yasal sürede orman işletmesi itirazda bulunmayınca karar kesinleşiyor.

Bunun üzerine Mimarlar Odası ve Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder), İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nde ruhsat iptali için dava açıyor. Mahkeme, 30 Haziran 2005'te bakanlığın izni olmadan verilen yapı ruhsatının hukuka aykırı olduğuna hükmederek yürütmeyi durduruyor. Aynı mahkeme, 9 Mart 2006'da yapı ruhsatlarının kesin iptaline karar veriyor. İnşaatları yıkması gereken Beykoz Belediyesi, kararı temyiz etmek üzere dosyayı Danıştay'a götürüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/acaristanbulun-ibretlik-yargi-seruveni_63754.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Türkiye'de hukuk yoksa bizi zor günler bekliyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!