Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Acarkent'teki Villa Tapuları İptal Yolunda

Bakan Pepe, eski Orman Bakanı Hasan Ekinci'nin villalarının da bulunduğu Acarkent'le ilgili tapu için iptal davası açtıklarını ve yargı sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Zaman Gazetesievre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin açıklamalarının ardından Türkiye'nin gündemine oturan Acaristanbul villaları dikkatleri Acarkent projesine çevirdi. Orman Bakanı Osman Pepe, bölge müdürlüğü elemanlarının Acarkent'e alınmadığını öğrenince, "Kan beynime sıçradı." dedi.

Bakan Pepe, eski Orman Bakanı Hasan Ekinci'nin villalarının da bulunduğu Acarkent'le ilgili tapu için iptal davası açtıklarını ve yargı sürecinin devam ettiğini açıkladı. Osman Pepe, AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin İstanbul'da orman arazilerinin işgaline ilişkin sorularını cevapladı. Tartışılan Acarkent ve Acaristanbul'un iki ayrı proje olduğunu ve farklı tarihlerde yapıldığını belirten Pepe, 2005'te Acaristanbul inşaatına başlanmadan önce projeyi yapanların ön izinleri olduğunu, kendisine gelerek bunu kesin izne dönüştürüp inşaata devam etme talebini ilettiğini kaydetti.

Pepe, "Onların daha önce sicili bozuk oldukları için yüzde 6 yapılaşma hakkını son derece suistimal ve istismar ederek bunu yüzde 96'ya çıkarmışlar." ifadesini kullandı. "Ben bunu yerinde ölçtürdüm. Müfettişleri gönderdim. Konuyla alakalı, benim elimde koskoca dolu bir klasör var. Kendileri ve bütün makamlarla yapılan yazışmalar, mahkeme tutanakları, takipsizlikler, itirazlar..." diyen Pepe, 5 Mayıs 2005'te, kontrol için oraya giden bakanlık yetkililerinin içeri sokulmadığını ifade etti. Valilikten aldıkları kolluk kuvvetleriyle girip gerekli tespitleri yaptıklarını söyleyen Pepe, "Şu anda inşaat durmuş vaziyette. 4 yıl durduk durduk da en sonunda böyle bir şeyi gündeme getirmiş değilim. Bu ve benzer konularla bakan ve bakanlık olarak üzerimizdeki sorumluluğun farkındayız. Bunun da gereğini yapıyoruz. Ne pahasına olursa olsun, yapmaktan da geri durmayacağız." dedi.

Bir gazetecinin, eski orman bakanının orada villası olduğunu söylemesi üzerine Pepe, "Valla benim yok arkadaşlar. Ne orada ne başka yerde evim, yerim yok. İstanbul'da o tür yerlerle alakalı hiçbir yerde bir santimetrekarem yok." diye konuştu. Tehdit edilip edilmediği yönündeki soruyu, "Devletin hiçbir bakanını kimse tehdit edemez." diye cevaplarken, "Bakanlık görevlilerini oraya sokmadıklarını söylediniz. Nasıl sokmadılar?" sorusuna "4 kişilik bir heyet kapıya gitti. Kale kapısı gibi koskoca yüksek kapılar yapılmış. O kapıların önünde gerekli güvenlik tedbirlerini almış elemanları var ve bizim arkadaşlarımızı içeriye sokmadılar. Doğrusunu söylemek gerekirse, o anda kan beynime sıçramıştı. Görevlilere 'Niye sizi sokmadılar?' diye sordum. 'Sokmadılar, oradaki insanlar silahlıydı' yanıtını aldım" cevabını verdi.

Bir gazetecinin, "Yapılaşma nasıl yüzde 96'ya çıkmış?" sorusu üzerine ise Pepe, şunları anlattı: "Acarkent bitmiş. Burası, Sayın Ekinci'nin 13 villası olduğunu söylediği yer. Orayla da alakalı sorun var. Orada da yüzde 6 olan haklarını, yüzde 92 olarak kullandılar. Biz burayla alakalı şimdi tapu iptal davasına gidiyoruz. Yargı süreci devam ediyor. Yani 2 yerle birlikte uğraşıyoruz. Ama iki şeyi birbiriyle karıştırmamak lazım. Acarkent başka, Acaristanbul başka... Birisi olmuş bitmiş, 10 yıllık hikayesi var, diğeri ise daha başlangıç safhasındayken, ormanı tıraşlamışlar. Bunlarla alakalı her 3-6 ayda bir hava fotoğrafı çektiriyorum. Elimizde arşivimiz var. İstanbul'u anbean takip ediyoruz. 2 olayla alakalı benim gündeme getirdiğim ilk iş bu değildir. İstanbul'daki taş ve maden ocakları ve bu tür yapılaşmanın hepsini, bu Parlamento kürsüsünde, basın önünde, televizyon programlarında hep ifade ettim. Benim dönemimde yasal olmayan şekilde, İstanbul ve Türkiye ormanlarıyla alakalı tek bir adım atılmamıştır. Atan varsa da kusura bakmasınlar, yanına kâr kalmamıştır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/acarkentteki-villa-tapulari-iptal-yolunda_49826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!