Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Açık Hava Müzesine Doğru

Bodrum Aspat antik bir yerleşke; 8. yüzyıla ait Roma hamamı, limanı, dağın eteklerine yayılan kent kalıntısı ve tepede yer alan Çıfıt Kalesi’yle geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir kültür merkezi. Kaynağı, denizle birleşen deresi ve kumsalıyla doğal güzellikleri koruyan bir koy. Bu koyda bulunan sahil tesislerini işadamı Murat Balkan işletiyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Açık Hava Müzesine Doğru

Bodrum Aspat antik bir yerleşke; 8. yüzyıla ait Roma hamamı, limanı, dağın eteklerine yayılan kent kalıntısı ve tepede yer alan Çıfıt Kalesi’yle geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir kültür merkezi. Kaynağı, denizle birleşen deresi ve kumsalıyla doğal güzellikleri koruyan bir koy. Bu koyda bulunan sahil tesislerini işadamı Murat Balkan işletiyor. Ancak bu tesisler tahmin ettiğiniz üzere modern bir ‘beach’ değil, sanat yapıtlarıyla taçlandırılmış potansiyel bir açıkhava müzesi.

Bütün hikâye, takvimler 2002’yi gösterirken, Prof. Kıymet Giray ve bir grup arkadaşının “öğrenimlerini ülkemizde tamamlamış genç ressam ve heykeltıraşların yarının Türk sanatına katkıda bulunmasına olanak sağlamak” amacıyla, ilk Uluslararası Resim ve Heykel Sempozyumu’nu düzenlemek üzere işe koyulmasıyla başlıyor. İlk zamanlarda daha genç sanatçılarla çalışan ekip, zamanla ustaları da dahil etmiş etkinliklere. Tamamen özel bir girişim olan bu tasarıya katılan sanatçılarla bir belge imzalanıyor, yapıtlarının hiçbir zaman satılmayacağı ve ‘Aspat Heykel Parkı ve Resim Müzesi’ yapıtları olarak korunacağına dair.

‘Halk çok memnun’

Tasarının hayata geçirildiği yıldan bu yana, birçok siyasi, kültürel ve ekonomik değişime rağmen, bu girişimin halen, eskisinden de kapsamlı bir şekilde devam etmesinde Murat Balkan’ın büyük emeği ve özeni olduğunu söylüyor Kıymet Giray. Bunun nedeni ise sanat ve sanatçıların düşünsel alanda geliştirecekleri açılımların toplumu aydınlatma niteliğine olan inancı.

Giray’ın söylediklerine bakılırsa çağdaş sanatın örnekleri arasında denize giren, dinlenen halk, Bodrum’da eğlencenin yalnızca magazin boyutunda olmadığına tanık olmaktan mutlu ve çalışmayla çok ilgili. Atölyeler onlara da açık. Yapıtların her geçen gün geçirdiği değişimi izlemek onları mutlu ediyor.

‘Türkiye'de bir ilk’

Girişimin en güzel tarafı belki de bugüne kadarki (yaklaşık 30 tona varan) birikimin 2013’te bir Açık Hava Taş Müzesi’ne dönüştürülecek olması. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Giray, heykel parklarının dünya üzerinde, özellikle Kuzey Avrupa’da önem taşımaya başladığını, örneğin Kröller Müller Müzesi’nin gerek heykel bahçesi, gerek resim müzesiyle Aspat için iyi bir örnek olabileceğini söylüyor: “Nasıl ki Aspat’ta bulunan antik yerleşke geçmişi bugüne taşıyorsa, bugün yapılan çağdaş sanat yapıtları da geleceğe kalan değerler olsun istiyoruz.”

Atölyeler 15 Ağustos’a dek devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acik-hava-muzesine-dogru_71437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!