Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Acil İnşaat İşçisi Aranıyor!

Hükümetin başlattığı istihdam seferberliği, İŞKUR üzerinde yürütülüyor. İşverenlerden İŞKUR’a 90 bin talep geldi ve kurum, 90 bin iş için acil eleman arandığını açıkladı. İşçi arayan sektörler arasında inşaat sektörü de bulunuyor ve acil olarak 1.314 inşaat işçisi aranıyor.

yapi.com.tr
Acil İnşaat İşçisi Aranıyor!

Hürriyet'in haberine göre,başlatılan istihdam seferberliği ile yılın ilk iki ayında 256 bin yeni istihdam yaratıldı. Seferberlik kapsamında önce; özel sektör işverenlerine mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için 773 lira tutarındaki prim ve vergi teşviki getirildi. Ardından kadın, genç ve İŞKUR’dan mesleki yeterlilik belgesi alanları istihdam edenler için ilave destekler verildi.

Aynı zamanda yine İŞKUR’un işbaşı eğitim programından mezun olanları istihdam eden işverenlere de ilave destek geldi ve imalat sanayinde çalışanların 42 ay, diğer sektörlerde çalışanların ise 30 ay işveren hisseleri işsizlik fonundan karşılanmaya başladı. Yine istihdam seferberliği kapsamında başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere birçok kesim ile ‘en az bir kişiyi işe alın’ kampanyası başlatıldı.

Çalışmaları işkur yürütüyor

Tüm bu teşvik ve kampanyalar meyvesini verdi, önce 1-20 Şubat tarihleri arasında 103 bin yeni kişi istihdam edildi, ardında 153 bin kişi daha işe alındı ve iki ay gibi bir sürede 256 bin ek istihdam yaratıldı.

İstihdamı artırma çalışmaları ile İŞKUR aracılığı ile yürütülüyor. Bu çerçevede iş arayanlar İŞKUR’a kayıt olacak, yeni eleman alacak işverenler de bu alımlarını yine İŞKUR üzerinden yapacak. Daha açık bir anlatımla istihdam seferberliğinin odağına İŞKUR yerleştirildi. Ve geçtiğimiz günlerde İŞKUR’dan istihdama ciddi katkı sağlayacak ilk açıklama geldi. İŞKUR, işverenlerden gelen taleplerin 90 bine ulaştığını ve 90 bin iş için acil eleman arandığını açıkladı.

İstanbul başı çekiyor

Buna göre istihdam seferberliği kapsamında işverenlerden en çok talep, İstanbul’dan geldi. İstanbul’da 26 bine yakın iş için eleman aranıyor. İstanbul’dan sonra ikinci sırayı ise  İzmir  aldı. İzmir’de farklı mesleklerden 6 bine yakın iş iç yeni eleman aranıyor. İŞKUR’a gelen talepler çerçevesinde en çok eleman aranan bir diğer ise Antalya oldu. Antalya’da da ağırlığı turizm olmak üzere 6 bine yakın yeni iş olanağı bulunuyor.

Peki, işverenlerden gelen talepler doğrultusunda en çok eleman aranan meslekler hangisi? İŞKUR kayıtlarına göre; satış danışmanlığı, turizm ve otelcilik elemanı, temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi işverenlerin şu sıralar en çok aradığı elemanlar. Nitekim bu 4 meslekte, 19 bine yakın personel aranıyor.

Nasıl Başvuracaksınız?

İŞKUR’un, ‘iskur.gov.tr’ internet adresine girip, üye olmanız gerekiyor. Üyelik için TC kimlik numaranızı, adınızı-soyadınızı, baba adınızı ve doğum tarihinizi yazmanız yeterli. Üye olduktan sonra ‘İŞKUR Açık İş İlanları’ bölümüne tıklıyorsunuz.

Önünüze iller, ilçeler, meslekler bölümü geliyor. Önce iş aradığınız ili ve ilçeyi seçiyorsunuz ardından hangi meslekte iş aradığınızı yazıyorsunuz. Öğrenim durumunuzu belirten seçeneklerden birini işaretliyorsunuz ve ‘Ara’ tuşuna tıklıyorsunuz. Böylece iş aradığınız ildeki size uygun meslekler ve işçi arayan şirketlerin hepsini görebiliyorsunuz. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/acil-insaat-iscisi-araniyor_156919.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!