Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü 2017'de Yüzde 5 Büyüyecek

YEM'de gerçekleşen "Türk Yapı Sektörü 2016 Analizleri ve 2017 Öngörüleri" toplantısında konuşan Dr. Can Fuat Gürlesel, inşaat ve konut sektörüne yönelik olarak 2016'nın son çeyreğinde başlatılan çok sayıda desteğe dikkat çekerek, 2017 yılı için %5 büyüme öngördüklerini belirtti.

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü 2017'de Yüzde 5 Büyüyecek

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'in 22 yıldır aralıksız yayımladığı Türk Yapı Sektörü Raporu'nun 2016 baskısı, uzman ekonomistlerin katılımıyla 28 Şubat 2017 Salı günü YEM'de gerçekleşen toplantıda sektör profesyonellerine sunuldu.

“Ekonomistler Türk Yapı Sektörünü Değerlendiriyor / Türk Yapı Sektörü 2016 Analizleri ve 2017 Öngörüleri” başlıklı toplantıya, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Fortune Türkiye Genel Yayın Direktörü Cüneyt Toros ve Ekonomist Mahfi Eğilmez konuşmacı olarak katıldılar.

Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, 2016 raporunda yer alan veriler ışığında, Türk Yapı Sektörü'nün mevcut durumunu ve 2017 öngörülerini paylaştı. Türk yapı sektörünün, 2016 yılında yaşanan gelişmelerden etkilenmiş olmakla birlikte, ekonominin ve diğer sektörlerin üzerinde bir performans gösterdiğini ifade eden Gürlesel, konuşmasında şu istatistiksel bilgileri paylaştı:

Konut satışlarında yeni bir rekor yılı

CanCan Fuat Gürlesel

"İnşaat sektörünün 2016 yılında %6 büyüdüğü öngörülmektedir. Milli gelir hesaplamasında kullanılmaya başlanan yeni yöntem ile inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı %8’in üzerine çıkmıştır. İstihdam yıl boyunca ortalama 2 milyon seviyesinde gerçekleşmiştir. Konut satışlarında yeni bir rekor yılı yaşanmıştır. Alınan konut yapı ruhsatları geçen yılın üzerinde gerçekleşmiştir. Konut fiyat artışları ise enflasyonun altında kalmıştır. Gayrimenkul sektörü ise 2016 yılını durağan geçirmiştir. Yeni yatırımlar ötelenmiş ve kiralamalar azalmıştır. Buna bağlı olarak ticari binalar için alınan yapı ruhsatları gerilemiştir. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde ise önemli bir gerileme yaşanmıştır."

Yapı malzemeleri sektörü dalgalı bir yıl geçirdi

"Bu gelişmelere bağlı olarak yapı malzemeleri sektörü de dalgalı bir yıl geçirmiştir. 2016 yılında yapı malzemeleri iç pazarının %17,6 büyüyerek 290,4 milyar TL’ye ulaştığı öngörülmektedir. Yapı malzemeleri pazarında sürükleyici, 2016 yılında da iç pazar olmuştur. İnşaat malzemeleri ihracatı %10,2 gerileyerek 15,2 milyar dolara inmiştir. İthalat ise %1,9 artarak 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İç ve dış pazardaki bu gelişmeler bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2016 yılında sadece yüzde 0,4 büyümüştür."

İnşaat ve konut sektörüne yapılan destekler dikkat çekici

2016 yılının son çeyreğinden itibaren inşaat ve konut sektörüne çok sayıda destek uygulanmaya başlandığına dikkat çeken Can Fuat Gürlesel, "Bu destekler inşaat sektörü için 2017 yılına yönelik olarak ümit vermektedir. İnşaat sektöründe 2017 yılında %5 büyüme öngörülmektedir." dedi.

Türk Yapı Sektörü Raporu'nda hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

“Türk Yapı Sektörü Raporu”, Türkiye ve dünya ekonomisini, küresel ekonomik göstergeler, inşaat sektörü, gayrimenkul piyasaları, yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, yapı malzemesi sanayisi, üretim ve tüketim detayları, ihracat ve ithalat büyüklüklerine ilişkin veriler ışığında analiz ediyor.

Raporun yayımlanmasına katkı sağlayan firmalar:
Ardex Yapı Malzemeleri, Dizayn Grup, E.C.A Serel, Ege Seramik, Fibrobeton Yapı Elemanları, Işıklar Yapı Ürünleri, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Ak Alev Manyezit Levha (Modelpan), İnper Perlit İnşaat Sanayi (Perstone), Seranit Grup, Şişecam Düzcam, Tarkett Aspen Zemin Kaplamaları, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Urtim Kalıp ve İskele Sistemleri, VitrA Artema, YEM Fuarcılık


http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-2017de-yuzde-5-buyuyecek_156550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!