Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Acilen Yüksekte Çalışma Yönetmeliğine İhtiyaç Var”

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını dile getiren Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, “Farklı bir uzmanlık alanı olan yüksekte çalışmanın koşullarını ayrıca düzenleyen bir yönetmeliğe acil ihtiyaç var” dedi.

yapi.com.tr
“Acilen Yüksekte Çalışma Yönetmeliğine İhtiyaç Var”

Türkiye’de her yıl inşaat, telekomünikasyon ve enerji başta olmak üzere, yüksekte çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde iş kazalarının meydana geldiğini belirten Ali Kaya, “Son beş yılın iş kazası istatistiklerine baktığımızda her yıl ortalama bin 400 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin neredeyse yarısı yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Ülkemizde yüksekte çalışmayla ilgili yönetmeliğin çıkarılması, yüksekten düşme sonucu gerçekleşen kazaların azalmasını sağlayacaktır” dedi.

AliAli KayaKaya, “Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre; seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda çalışma, yüksekte çalışmadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (OSHA) istatistiklerine göre 3 - 4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların yüzde 85’i hayatını kaybediyor. Eğitim ve dikkat eksikliği kazalara yol açıyor”şeklinde konuştu.

Kazalar ve kayıplar azalacak

Dünyada hiçbir şeyin insan hayatından değerli olmadığını belirten Kaya, “İnsan hayatına mal olan her türlü olay,büyük kayıplara yol açıyor. Yüksekten düşme, iş kazalarından kaynaklanan yaralanmalarda ikinci, ölümlerde ise birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla yüksekte çalışma konusunun özel olarak ele alınması gerekir. Yüksekte çalışmayı düzenleyen yönetmeliğin çıkması hem kazaları hem de kayıpları azaltacaktır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acilen-yuksekte-calisma-yonetmeligine-ihtiyac-var_127391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!