Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Adalar Haritadan Silinmeyecek'

Yapılan bir jeolojik araştırma, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyelerinin yükselmesinin Büyük Okyanus’taki bazı adaların haritadan silinmesine neden olacağı kanısının doğru olmadığını ileri sürdü. İki jeologun yürüttüğü araştırmada, Büyük Okyanus’taki 27 adanın bugünkü durumları altmış yıl önceki uydu görüntüleri ve fotoğraflarla

BirGün Gazetesi
'Adalar Haritadan Silinmeyecek'

Yapılan bir jeolojik araştırma, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyelerinin yükselmesinin Büyük Okyanus’taki bazı adaların haritadan silinmesine neden olacağı kanısının doğru olmadığını ileri sürdü. İki jeologun yürüttüğü araştırmada, Büyük Okyanus’taki 27 adanın bugünkü durumları altmış yıl önceki uydu görüntüleri ve fotoğraflarla karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda, bu adalardan yalnızca dördünün küçüldüğü, diğerlerinin ise yıllar içerisinde ya aynı ya da daha geniş yüzölçümüne sahip oldukları belirlendi.

Araştırmada, Büyük Okyanus’taki Tuvalu, Kiribati ve Mikronezya Federe Devletleri gibi ada ülkelerinin batma tehlikesi bir yana, rüzgâr ve kuvvetli akımlar sonucunda sürüklenen mercan ve dip tortuları nedeniyle yüzölçümlerinin arttığı ortaya konuldu. Araştırmayı yürüten biliminsanlarından Auckland Üniversitesi’nden Profesör Paul Kench, Büyük Okyanus’taki birçok adanın yüz yıl sonra da var olacaklarını, adaların kısa süre içerisinde haritadan silinmeleri gibi bir risk bulunmadığını söyledi. Ancak bu adalar üzerinde insan yaşamının ne kadar süreyle mümkün olacağı hakkında bir saptamada bulunulmadı. Örneğin, deniz seviyesinin yükselmesinin Tuvalu, Kirabati ve Mikronezya Federe Devletleri’nde yaşayan halklar için büyük bir tehdit oluşturduğu düşünülüyor. Kirabatili biliminsanları, adaların suya gömülme riskiyle karşı karşıya olduklarını, insanların bunun aksine inandırılmaya çalışılmaması gerektiğini söylüyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/adalar-haritadan-silinmeyecek_80099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!