Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Adalar Müzesi Açıldı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeleri kapsamında Adalar Belediyesi, Adalar Vakfı ve Adalar Kaymakamlığının ortak çalışmasıyla hayata geçirilen Adalar Müzesi, açıldı.

yapi.com.tr / AA
Adalar Müzesi Açıldı Açılış yoğun ilgi gördü

Foto: Filiz Kınık (AA)

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeleri kapsamında Adalar Belediyesi, Adalar Vakfı ve Adalar Kaymakamlığının ortak çalışmasıyla hayata geçirilen Adalar Müzesi, açıldı.
    
Müzenin açılışı dolayısıyla Büyükada Aya Nikola mevkisi Hangar Müze Binasında düzenlenen törende konuşan eski bakanlardan Önay Alpago, ekonominin, siyasetin, sosyal yaşamın, bilimin ve kültürün çok hızlı değiştiği bir dünyada yaşanıldığını belirterek, ''Bütün bunlara bağlı olarak da yerel yöneticiler, sosyal hayatta, ekonomide, kültürde ve bilimde bu çok hızlı değişiklikleri yapmanın yanında, kent ve kültür vizyonunu yaratmak zorundadırlar. O vizyonu yaratabilmek de vizyon önderi olabilecek bir kapasiteyi gerektirir'' dedi. Alpago, 1983'ten bu yana CHP'de çeşitli kademelerde yöneticilikler yaptığını, Devlet Bakanlığı görevinde bulunduğunu ve birçok açılışa katıldığını, ancak daha önce bir çöplükten sanat eseri yaratıldığını hiç görmediğini söyledi. Önay Alpago, ''Her kültürden dili farklı, dini farklı, kültürü farklı insanlar, camilerde, cemevlerinde, sinagoglarda, kiliselerde, manastırlarda bir ortak kültür yarattıkları adada bence her şeyin en güzeline layıklar. Bu kent müzesi hepinize hayırlı olsun'' dedi.

Açılışa ilgi yoğundu
    
Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu da adalarda tarihi bir olayı yaşadıklarını belirterek, ''İstanbul'da bir ilk olan, belki Türkiye'de benzeri olmayan Adalar Müzesi, adalar için değil İstanbul için de milat olacaktır'' diye konuştu.
    
Adalar Vakfı Başkanı Halim Buluntoğlu da müzenin bulunduğu alanın adaların ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu, kentin gelişmesine rağmen bu bölgenin gelişmediğini ifade etti. Müze binasının daha önce helikopter hangarı olarak kullanıldığını kaydeden Buluntoğlu, ''Karşımızda Aya Nikola Manastırı, tepemizde Rum Yetimhanesi, çok güzel bir doğa çevreliyor burayı. Burası İstanbul'un ilk kent müzesi'' dedi.


    
Açılışa katılan Atina Büyükadalılar Derneği Başkanı Yerasimos Kulga da müze açılışını büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, bu etkinlikle iki ülke arasındaki dostluğun sadece sözle değil somut eserlerle de güçlendirildiğini gördüklerini bildirdi.
    
Törende konuşmaların ardından kurdele kesilerek müzenin açılışı yapıldı. Bu arada, müzenin açılış törenine katılacağı bildirilen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, açılışa katılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adalar-muzesi-acildi_82555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!