Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Adamın Sözü Adamı Dağlar"

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP ile başabaş geçen yarışa ilişkin bir yorum yapmadı. Topbaş, "İstanbul'da bir ilk yaşandı, 2. kez belediye başkanı seçildim. İnsanın sözü adamı dağlar, adamın sözü de adamı dağlar. O nedenle sonuçlar biraz daha netleşmedikçe karşınıza çıkmak istemedim"

CNN Türk
"Adamın Sözü Adamı Dağlar"

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP ile başabaş geçen yarışa ilişkin bir yorum yapmadı. Topbaş, "İstanbul'da bir ilk yaşandı, 2. kez belediye başkanı seçildim. İnsanın sözü adamı dağlar, adamın sözü de adamı dağlar. O nedenle sonuçlar biraz daha netleşmedikçe karşınıza çıkmak istemedim" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu seçimin sonucunun AK Parti için çok başarılı bir sonuç olduğunu belirterek, "Bu sonuçlardan alacağımız dersler ve uygulayacağımız bir çok proje var. Milli irade sandığa yansıdı. Çıkan sonuca tüm partiler itibar edecek. Kazanan millet olmuştur. Yine AKP genelde ve İstanbul'da başarısını ortaya koydu" diye konuştu.

2. kez belediye başkanı seçilmesinin İstanbul'da bir 'ilk' olduğunu vurgulayan Topbaş, "5 yıl gece gündüz demeden bütün özbenliğimle bu onurlu görevi taşıdım. 2. kez belediye başkanı seçilmemi onur olarak görüyorum ve şükranlarımı yurttaşlarıma iletiyorum" ifadelerini kullandı. Kentte çok şeyin değiştiğini ifade eden Topbaş, "Bunu takdir eden herkese, bize oy veren, vermeyen herkese  teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. İstanbul'a daha çok hizmet etmek sorumluluğu olduğunu söyleyen Kadir Topbaş, biraz daha katılımcı, şeffaf yerel yönetim anlayışı için gayret göstereceğini belirtti.

Seçim sürecinde amacını aşan söylemler olabileceğini dile getiren Topbaş, bu söylemlerin sandıklarla birlikte geçmişte kaldığını, onları depreştirmeyi siyasi etik açıdan doğru bulmadıklarını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, herkese hizmet verme anlayışıyla hareket edeceklerini ve bu dönemin farklı oacağını, herkesin bu dönemi konuşacağını da ifade etti.

"İnsanın sözü adamı dağlar"

İlk sonuçların belli olmasının ardından hemen konuşmak istemediğini belirten Topbaş,  "Siyasi terbiye gereği, sonuçlar biraz daha netleşmedikçe karşınıza çıkmak istemedim" dedi. "İnsanın sözü adamı dağlar, adamın sözü de adamı dağlar" diyen Kadir Topbaş,  "O yüzden erken konuşmak istemedim. Mili irade sandıkta tecelli etti. Bir konuşalım pir konuşalım istedik, o nedenle bu saate kadar bekledik" şeklinde konuştu.

Topbaş, partililerin "Kıskananlar çatlasın" sloganları üzerine, "Kimsenin çatlamasını istemiyoruz. Hepsi bizim yurttaşlarımız. Kimse farklı bir sıkıntıya düşmesin" dedi. Topbaş ayrıca, "Amacım çok iş yapmak. Arzumuz güzellikleri yansıtmak. Bu kentin her bireyine eşit mesafede hizmet etmeyi onurla taşıyacağız. Hayatım İstanbul ve bu İstanbul'da sizler varsınız" şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu kaybettmenin burukluğunıu yaşadıklarını da belirtti ve "Bir daha böyle elim şeyleri yaşamamayı umuyoruz" dedi.

Sorular...

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, "Seçimlerde beklentilerinize cevap bulabildiniz mi? Önemli sayıda ilçenin CHP'ye geçtiği görülüyor. Değerlendirmeniz nedir?" sorusuna karşılık, bu değerlendirmenin kesin
sonuçlar alındıktan sonra yapılacağını, İl Başkanlığı ve Genel Başkanlığın bu değerlendirmeyi daha sonra yapacağını bildirdi.

Topbaş, seçim sonuçlarının küçümsenmeyecek şekilde başarılı olduğunu, bugüne kadar diğer adayların alamadığı kadar yüksek bir oyla seçildiğini kaydetti. Sonuçları bir önceki seçime kıyasla nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Topbaş, "Detaylara girmek istemiyorum, ama bu seçimin nasıl geçtiğini, bütün medyayı, siyaseti takip edenler gördüler. Bu seçim çok açık ve herkesin gözü önünde cereyan etti. Bu seçimin sonucu AK Parti için çok başarılı bir sonuçtur. Her şeye rağmen çok başarılı, çok güzel bir sonuçtur" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kılıçdaroğlu turistik geziye geldi. Sonra gidecek" sözlerinin hatırlatılmasına karşılık Topbaş, "Ben diğer adaylara siyasi hayatlarında başarılarının devamını dilerim. Her biri bu ülkenin yetiştirdiği siyasetçilerdir. Tabii kendi çalışma alanlarını kendileri belirlerler" dedi.

"Hiç endişelenmedim"

Kadir Topbaş, bir soru üzerine, sonuca yakın hissetmedikçe İstanbullular'ın karşısına çıkmak istemediğini belirterek, "Bütün samimiyetimle söylemek isterim ki, Büyükşehir açısından hiçbir kuşkum yoktu. Hiç endişelenmedim. Bizim takibimiz diğer iller ve İstanbul ilçeleri ile oldu. Mazbata sonuçlarını takip ettik. İstanbul'da bu açıklamayı yapmak için bekledik" diye konuştu.

"Bu kadar yakın sonuçlar alınmasını neye bağlıyorsunuz?" sorusuna karşılık Topbaş, durumun daha da netleşeceğini, her siyasi partinin bundan bir mesaj çıkaracağını, siyasetin çok uzun soluklu bir yolculuk olduğunu söyledi. Her seçim bitiminin yeni bir başlangıç olduğunu kaydeden Topbaş, "Bu sonuçlardan da alacağımız dersler, uygulayacağımız bir çok proje var" dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na Kadir Topbaş'ın basın açıklamasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen ve İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adamin-sozu-adami-daglar_67784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!