Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sandık Açıldı: Al Gülüm Ver Gülüm

Ortaya çıkan tablo, siyasetçiler, siyaset bilimciler, ekonomistler, sosyologlar, yazarlar, gazeteciler tarafından sandıkların açılmaya başlandığı andan itibaren tartışılıyor; öyle görünüyor ki bir süre daha tartışılmaya devam edecek. Kuşkusuz genel tablo hakkında söyleyecek çok şey var; ancak öncelikle mevcut ortamda hiçbir yerel sorunu 'merkezi

yapi.com.tr
Sandık Açıldı: Al Gülüm Ver Gülüm

Aylardır ülke gündemini meşgul eden '29 Mart yerel seçimleri' dün gerçekleştirildi. Yazının kaleme alındığı sırada Radikal Gazetesi'nde yer alan tablo oyların yüzde 99.68'inin açıldığını, 47.693.179 geçerli oy sayıldığını gösteriyordu. Milliyet Gazetesi'nde yer alan istatistiklere göre de AKP Türkiye genelinde oyların yüzde 40.1'ini alırken, CHP yüzde 28.2'sini, MHP yüzde 14.7'sini, DTP yüzde 5'ini, SP yüzde 4.8'ini, DSP yüzde 2.4'ünü ve DP de yüzde 2.2'sini aldı.

Ortaya çıkan tablo, siyasetçiler, siyaset bilimciler, ekonomistler, sosyologlar, yazarlar, gazeteciler tarafından sandıkların açılmaya başlandığı andan itibaren tartışılıyor; öyle görünüyor ki bir süre daha tartışılmaya devam edecek.

Kuşkusuz genel tablo hakkında söylenecek çok şey var; ancak öncelikle mevcut ortamda hiçbir yerel sorunu 'merkezi gündem'den bağımsız düşünemeyeceğimizi, problemleştiremeyeceğimizi anlamak gerekiyor gibi görünüyor. Kelebek etkisi gibi, 'merkez'in kıpırtıları yerelin kaotik gündelik yaşantısını tetikliyor. Yaşanan yerel seçim süreci de bir şekilde bunun altını çizdi. Aday seçiminden propaganda biçimlerine, kürsü atışmalarından önümüze proje olarak konan önerilere kadar motivasyonu 'yerel' olmayan bir seçim geçirdi Türkiye.

Öyle görünüyor ki, seçmen de büyük düşündü; 'kentleşme' ve onunla bağlantılı birçok başlık / alt başlık üzerine üretilen argümanların en önemli iki öznesinde (Ankara ve İstanbul) mevcut yönetimlerin görevlerini sürdürmesine olur verdi. Mimar, planlamacı adaylar (Mehmet Dülger, Ahmet Vefik Alp, Ahmet Turgut, Sinan Genim, Arif Atılgan, N. Nurseli Aparı, Alattin Köseler...) bazı istisnalar dışında ne yazık ki seçmenin dikkatini çekmeyi başaramadılar (ki elbette bunun nedenleri de ayrıca tartışılacak, tartışılmalı). Bu anlamda, İstanbul'u ve Ankara'yı model alacak diğer AK Parti belediyeleri ile birlikte bir beş yıl daha kentsel rant, dönüşüm, plansızlık, plan tadilatları, kentsel fakirlik, kontrolsüz büyüme, kaçak yapılaşma gibi konu başlıklarını konuşmaya devam edeceğimizi varsayabilir miyiz acaba? CHP ve MHP belediyelerinin de dağarcığımıza ne katacağını göreceğiz.

Aşağıda, ulusal basından ve www.yapi.com.tr'den seçim sonuçları ve sürecine dair bir derlemeyi dikkatinize sunuyoruz.

Adaylardan bazılarıyla yapılmış röportajları okumak için tıklayınız

Seda Kayım'ın 'Seçim Kentleri Dönüştürebilecek mi' dosyası için tıklayın

http://www.yapi.com.tr/haberler/sandik-acildi-al-gulum-ver-gulum_67830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!