Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adana ÜSAM’da Tasarımlar Üç Boyutlu Görülebiliyor

Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ÜSAM) bünyesinde oluşturduğu laboratuvar, bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak oluşturulabilen her tür

Ticaretb>Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ÜSAM) bünyesinde oluşturduğu laboratuvar, bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak oluşturulabilen her türlü tasarımı üretim aşamasından önce orjinal biçimi ile görebilme olanağı sağlıyor.

Çukurova Üniversitesi, TÜBİTAK ve Bölge sanayicilerinin desteği ile üniversitenin Balcalı Yerleşkesi içinde hizmete geçen merkez, “Bilgisayar Destekli Tasarım ve Hızlı Prototipleme Laboratuvarı” ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sanayi sektörüne önemli hizmetler veriyor.

Merkez uzmanlarından Makine Mühendisi İsmail Berdan, sistemin en karmaşık tasarımları bile başarıyla oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi: “Oyuncak ayıdan, makine parçasına kadar tüm tasarımları plastik malzeme kullanarak prototip olarak oluşturabiliyoruz. Tasarımın, orjinal şekil, görünüm ve fonksiyonlarındaki prototip seri üretime geçilmeden önce, tasarım hatalarının belirlenmesine ve ortadan kaldırılmasına olanak sağlıyor. Tasarımı üretime geçmeden önce elinize alma, inceleme, somut olarak görme ve hataları varsa bunları tespit etme şansına sahipsiniz.”

İstanbul, Bursa ve Ankara gibi illerde yaklaşık 20 firma ve 6 üniversitede bulunan sistemin Adana’daki merkez sayesinde doğu ve güneydoğulu sanayicilerin de hizmetine sunulduğunu kaydeden Berdan, “Bize başvuran girişimcilerimizin fikir aşamasındaki ürünleri veya makine elemanları hızlı ve ekonomik şekilde üç boyutlu katı modele dönüştürülüyor” dedi.

Berdan, yaratıcı düşünceyi hızlı ve ekonomik şekilde hayata geçirerek bölge sanayicisinin rekabet gücünü artıracak ve teknolojiyi yakından takip etmesine yardımcı olacak sistemin, mimarlık, mühendislik, medikal gibi tasarım ağırlık sektörler başta olmak üzere her alanda kullanılabildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adana-usamda-tasarimlar-uc-boyutlu-gorulebiliyor_7713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!