Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Aytaç Durak'a Şok!

Adana'da Aytaç Durak'tan Sonrası için Kulis Başladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın açığa alınmasının ardından, Adana’da belediye başkanvekili seçimi için yoğun bir kulis faaliyeti başladı. Hakkındaki soruşturma sonuçlanana kadar açığa alınan ve makam odası mühürlenen Durak ise yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a başvurmaya hazırlanıyor.

Radikal Gazetesi
Adana'da Aytaç Durak'tan Sonrası için Kulis Başladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın açığa alınmasının ardından, Adana’da belediye başkanvekili seçimi için yoğun bir kulis faaliyeti başladı. Hakkındaki soruşturma sonuçlanana kadar açığa alınan ve makam odası mühürlenen Durak ise yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a başvurmaya hazırlanıyor.

Makam odasının 22 saat süreyle mühürlü kalmasına “Eroin mi vardı da mühürlendi. Bunlar olağanüstü şeyler” diye tepki gösteren Durak, görevden alınmasının altında yatan nedenleri ‘bugün’ açıklayacağını söyledi.

Adana’da 16 yılı kesintisiz 21 yıl boyunca belediye başkanlığı yapan ve son olarak MHP’den seçilen Durak, pazar günü İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla açığa alınmıştı.

Kararın ardından İl Belediye Meclisi’nde üyeleri bulunan AK Parti, CHP ve Durak’ın geçen hafta istifa ettiği MHP’de yoğun bir değerlendirme trafiği başladı.

İddiaya göre AK Parti’de ilk görüş başkan vekilliği için aday çıkarmama yönünde.  AK Parti’nin, “Seçmen nezdinde Durak’ı görevden alıp yerine kendi adamlarını oturttular” dedirtmemek için bu yönteme başvuracağı belirtiliyor.

MHP AK Parti’li bir başkan vekili seçtirmemek üzere strateji oluştururken CHP şimdilik diğer iki partinin tutumunun netleşmesini bekliyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin başkan vekilini seçmek üzere yapacağı ilk toplantı 1 Nisan Perşembe günü yapılacak.

Başkanvekilliği için AK Parti İl Başkanı ve meclis üyesi Mustafa Kebude ile Seyhan İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Doğru’nun adları öne çıktı. MHP’de eski Ticaret Borsası Başkanı Fethi Coşkuntuncel CHP’de Halil Tüm adları konuşuluyor.

35 üyeli Belediye Meclisi’nde Durak görevden alındığı için 34 üye oy kullanacak. Mecliste AK Parti’nin 13, CHP’nin 10, MHP’nin dokuz üyesi var. CHP ve MHP’den istifa eden iki üye ise bağımsız.

O koltuğa oturmadı

İçişleri Bakanlığı kararıyla açığa alınan Aytaç Durak’ın makam odasına vurulan mühür 22 saat sonra dün öğlen saatlerinde söküldü. Geçici başkanvekili Mustafa Tuncel ‘Aytaç Durak’ın oturduğu koltuğa oturmamak için’ başka bir odada görevine başladı.

Durak’ın imar oyunlarıyla rant sağladığını ve servetinin 2 milyar dolar olduğunu iddia eden Tuncel, başkanvekili seçimine kadar, Durak’ın görevine vekalet edecek.

Aytaç Durak dün aile şirketi olan Durak İnşaat’ta bir basın toplantısı düzenledi. Durak, Vali İlhan Atış ile de görüşüp odasının mühürlenmesinin nedenini sorduğunu, “Makamımda eroin mi var?” diye sitem ettiğini aktardı.

Durak, görevden alınmasını, AK Parti’nin Anayasa değişikliği çalışmalarına da benzeterek, “Anayasa değişikliğinin özünde AKP’nin yargıyı yürütmenin emrine sokma isteği var. Adana’da bu oldu. Yargıyı by-pass ettiler. AKP iktidarı Adana’da yürütmenin eliyle darbe yaptı” dedi.

Durak, 238 bin oy almış, iki dönem meclis üyeliği, beş dönem belediye başkanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığı yapmış biri olarak seçilmişlere sahip çıkılmasına çalışacağını belirtti. Durak, açığa alınmasıyla ilgili ana nedenlerden birini bugün düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adanada-aytac-duraktan-sonrasi-icin-kulis-basladi_78065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!