Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Adaylığımda Problem Yok"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel seçimlerde yeniden adaylığı konusunda problem olmadığını söyledi. Topbaş, Arnavutköy'de 55 hizmetin toplu açılışı nedeniyle düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

CNN Türk
"Adaylığımda Problem Yok"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel seçimlerde yeniden adaylığı konusunda problem olmadığını söyledi. Topbaş, Arnavutköy'de 55 hizmetin toplu açılışı nedeniyle düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Topbaş, itfaiyeye 700'ün üzerinde eleman alımının seçim yatırımı olup olmadığı yönündeki bir soruya, "Seçim yatırımı değil. Biz bunu hiç yapmadık. 700 kişi girecek, 7 bin kişi diyecek ki 'ben niye girmedim'. Esasında böyle bir seçim yatırımı olmaz. İhtiyaç olduğu için alıyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin havalar soğuduktan sonra vatandaşlardan hava kirliliğine ilişkin şikayet gelip gelmediği yönündeki sorusu üzerine de Topbaş, İstanbul'un hava kirliliğine ilişkin ölçüm sonuçlarının hem Büyükşehir Belediyesi'nin, hem de Çevre ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlandığını ve bir kirliliğin söz konusu olmadığını kaydetti.

Kömür dağıtımının hemen arkasında medyada bu değerlendirmelerin yapıldığını gördüklerini, ancak o zaman havaların sıcak olduğunu ve vatandaşın dağıtılan kömürünü dahi yakmadığını ifade eden Topbaş, "Bunlar hep kullanılacaktır. Seçimde hep menfi propaganda olarak ortaya konulacaktır. Ama bilimsel tespitler yapılıyor. İstanbul'un havası Avrupa standartlarının üzerinde" dedi.

Topbaş, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın'ın "Ankara'da ben geldikten sonra 90 bin aileye ayda 600 YTL yardım dağıtacağım" dediğine de işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu seçim yatırımı mı, proje mi? Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan bir insan, bir proje, bir vizyon koyar. Bu bir proje mi? Değil. Demek ki, seçimle ilgili bir taktik. Tamamen seçim yatırımı. Daha önce İstanbul'daki CHP'li belediye başkan adayı da, 'göreve geldiğimiz zaman 200 bin insana iş imkanı sağlayacağım' demişti. 'Acaba o 200 bin insandan birisi ben olabilir miyim?' diye herkes düşünsün amacıyla... Bu duygusal sömürü.

İnsanların zafiyetlerinden istifade edilerek siyaset yapılmaz. Özellikle takip ediyoruz. CHP dürüstlüğe soyunmuş. Yolsuzluklarla gitti. İSKİ başta olmak üzere. Tövbe mi ettiler, nasıl düzeldiler? Bundan sonra yolsuzluk yapmayacağız diye ant mı içtiler? Millete bu vaatte mi bulunuyorlar? CHP'nin bu yapısında bugüne kadar olan yerel yönetim anlayışında bu var."

"Kılıçdaroğlu Beşiktaş'ı incelesin"

Topbaş, bir televizyon programında Beşiktaş Belediyesi'nde olanların konuşulduğunu da belirterek, "Sayın Kılıçdaroğlu gitsin bir de onu incelesin. AK Parti İstanbul'da 2 belediye başkanını görevden aldı ve partiden de ihraç etti. Kılıçdaroğlu da kalksın gelsin Beşiktaş'ı incelesin görsün bakalım neler dönüyor, neler olup bitiyor. Cümle alem biliyor, Kılıçdaroğlu'nun kulakları herhalde bunları duyar noktaya gelmedi" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "AK Parti içinde yapılan temayül yoklamasında İstanbul'da sizin adınız çıktı. Aday mısınız?" yönündeki sorusuna da Topbaş, "Adaylığımda problem yok ki. Şu anda başkanım zaten. Sayın Başbakanım açıklar. Ben görevimi yapıyorum. Yurttaşlarım İstanbullular memnunlarsa bana diyecekler ki; 'devam başkan'. Tabii ki adaylığımız devam ediyor. Biz aday olacağız. Kararı da vatandaş verecek" dedi

"CHP'nin kendisini gözden geçirmesi gerekiyor"

Topbaş, ana muhalefet partisinin adaylarıyla ilgili bir soru üzerine de, "CHP'nin aday sorunu yok, CHP'nin zihniyet sorunu var. Bu zihniyeti değiştirmesi lazım" şeklinde konuştu.

CHP'nin adayıyla ilgili çalışmaların parti içi çalışmalar olduğunu ve bir başka parti hakkında konuşmasının da doğru olmayacağını ifade eden Topbaş, "CHP'nin yapması gereken kendi parti meclisinde bu milletin duygularını nasıl paylaşacağına ilişkin izleyeceği siyasi stratejiyi tartışmak. Güçlü bir ana muhalefetin olması, Türkiye'de demokrasi adına önemli" dedi.

Kadir Topbaş, "Tamamen demagoji yapan, tamamen karalama veya bir farklı mantaliteyle siyaset yapma döneminin gerilerde kalması gerekiyor. CHP'ye bu ülkenin tabii ki ihtiyacı var. Ama kendisini de gözden geçirmesi gerekiyor. Amerika, Çin ve Rusya dahi değişti. Ama CHP inşallah bu yeni başlattığı açılımı devam ettirir, arkasında durur ve vatandaşlarımızın her kesimiyle kucaklaşır. Bunu temenni ediyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adayligimda-problem-yok_65071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!