Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adem'le Havva Yasak Elmayı Burada mı Yedi?

Göbeklitepe'nin dünya medeniyetinin doğumuna dair tüm bilgileri sarsacak arkeolojik depremi yaratacağına inanılıyor. Bölgeyi keşfeden Alman arkeolog Klaus Schmidt'in, Göbeklitepe'nin Mezopotamya'daki ilk şehirlerden beş bin 500 yıl, İngiltere'deki ünlü Stonehedge anıtından da yedi bin yıl daha yaşlı olduğunu belirtmesi bu ortak görüşü destekliyor.

Sabah PAZAR
Adem'le Havva Yasak Elmayı Burada mı Yedi?

'Arkeoloji dünyasının kalbinin attığı yer' olarak adlandırılan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, sanat tarihçilerini hayrete düşürüyor. İngiliz Daily Mail gazetesinin kazı çalışmalarını sürdüren arkeologların, Göbeklitepe'de ortaya çıkacak bilgilere "dünya medeniyetinin doğumuna dair bildiğimiz tüm gerçekleri sarsacak bir arkeoloji depremi," gözüyle baktığını yazması, bölgeyi dünyanın gündemine getirdi.

Göbeklitepe'nin dünya medeniyetinin doğumuna dair tüm bilgileri sarsacak arkeolojik depremi yaratacağına inanılıyor. Bölgeyi keşfeden Alman arkeolog Klaus Schmidt'in, Göbeklitepe'nin Mezopotamya'daki ilk şehirlerden beş bin 500 yıl, İngiltere'deki ünlü Stonehedge anıtından da yedi bin yıl daha yaşlı olduğunu belirtmesi bu ortak görüşü destekliyor.

Dünyanın en eski tapınağı

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, 12 yıldır yapılan kazılar sonucunda Göbeklitepe'nin 11 bin 500 yıl öncesine ait dünyanın en eski tapınağı olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor. Bu gerçeğin arkeoloji tarihini değiştirdiğini vurgulayarak kazının hikâyesini şöyle anlatıyor:

"1986'da bir çifti, sabanla çift sürürken 75 cm büyüklüğünde heykel bulup Urfa Müzesi'ne teslim ediyor. Bu heykel, Schmidt'in dikkatini çekiyor. Heykelden kopardığı ve heykelin bulunduğu alandan topladığı taş parçasını Almanya'ya gönderip karbon testi yaptırıyor. Test sonucu günümüzden 11 bin 500 bin öncesine yani neolotik döneme ait olduğunu ortaya koyuyor. Kazılar o gün bugündür Schmidt'in başkanlığında, her sene 30 civarında heyetle sürüyor."

Yıldız, "Daha önce insanoğluna ait ilk tapınağın Malta adasında beş bin yıl öncesine ait bir tapınak olduğu sanıldı. Göbeklitepe'de ortaya çıkan bulgular ve mimari öğeler, arkeoloji tarihinin yeniden yazılmasına vesile oldu. Tarihi yazan bir şehir olarak, Urfa'yı tarihte değil tarihi Urfa'da arayın," diyor.

Sadece yüzde biri kazıldı

Göbeklitepe'nin 11 yılda sadece yüzde birlik bölümünün kazıldığını, kazıların artırılması gerektiğini söyleyen Yıldız, şöyle devam ediyor: "Her yıl sadece bir ay kazı yapıyorlar. Urfa sıcak bir kent olduğu için kazılar 10 ay boyunca sürdürülebilir. Kazılar ve ekip sayısı genişletilip, burası bir an önce turizme kazandırılmalı. Kentimiz, sahip olduğu bu değerlerle uyuyan bir devdir ve uykudan uyandırılması lazım. Harran'ı hilal şeklinde çevreleyen Göbeklitepe ile çağdaş olan altı yerleşim bölgesi Türk ve Alman arkeologlar tarafından tespit edildi. Bunlar Karahantepe, Sefertepe, Hamzamtepe, Gürcütepe ve Tülidris tepesi. Buralarda da arkelojik kazı yapılması bekleniyor. Şanlıurfa Müzesi, 74 bin eser sayısı ile Türkiye'nin beşinci müzesi konumunda. Ancak müze yetersiz."

Plastik sanatların başlangıç yeri

Göbeklitepe'nin dünya üzerinde mimarlik tarihi ve plastik sanatların da başlangıç yeri olduğunu kaydeden Yıldız, "İnsanoğlu daha önce avcı toplum halinde yaşıyordu. Neolitik dönemde ise yerleşik hayata geçtiler. Tapınaklar, evler, şehirler oluşturdular. Etrafında gördüğü öğeleri, bunlarla ilgili görsel düşüncelerini önce taşa kazıdı. Plastik sanatların taşa kazınmasının ilk örneği Göbeklitepe'dir. Kazılarda ortaya çıkan buğday taneleri var. İlk buğdayın ve 16 çeşidin Urfa ve Harran ovasında yapıldığı ortaya çıktı" bilgisini veriyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ademle-havva-yasak-elmayi-burada-mi-yedi_67359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!