Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adım Başı Baz İstasyonu!

Ankara’da her geçen gün sayıları artan baz istasyonları özellikle son bir yıl içerisinde oyun parkları, okullar, alışveriş merkezleri gibi insanların yoğunlukla bulunduğu alanlara dahi kurulurken, bazı baz istasyonları ise “reklam panosu” ya da “apartman bacası” görünümünde gizleniyor. Ankara’nın hemen hemen bütün caddelerindeki aydınlatma

Cumhuriyet ANKARA
Adım Başı Baz İstasyonu!

Ankara’da her geçen gün sayıları artan baz istasyonları özellikle son bir yıl içerisinde oyun parkları, okullar, alışveriş merkezleri gibi insanların yoğunlukla bulunduğu alanlara dahi kurulurken, bazı baz istasyonları ise “reklam panosu” ya da “apartman bacası” görünümünde gizleniyor. Ankara’nın hemen hemen bütün caddelerindeki aydınlatma direklerinde kutu şeklinde baz istasyonları yer alıyor.

Ankara’daki baz istasyonu sayısı hızla artıyor. Kentte özellikle insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde birden fazla baz istasyonu bulunuyor. 3G teknolojisinin Türkiye’de kullanılmaya başlamasıyla birlikte var olan baz istasyonlarının kuvvetlendirilmesi için artırılan sinyal güçleri ile özellikle yaşam alanlarına kurulan baz istasyonları insan sağlığını tehlikeye atıyor. Kentin ana caddelerinde en az 3-4 adet baz istasyonlarına rastlamak mümkün. Dikmen, Ziya Gökalp, Hoşdere ve Meşrutiyet caddeleri gibi araç trafiğinin ve insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde bazı aydınlatma direklerinin üzerinde iki tane baz istasyonunun bulunduğu bile gözleniyor. Özellikle konutların yoğun olduğu alanlar ile kent merkezine yerleştirilen baz istasyonları bölgedeki en yüksek apartman ya da tepeye kurulması gerekirken, genellikle uzunlukları 7-8 metre olan direklere montajlanıyor. Bu durum da konut bölgelerinde insanların doğrudan elektromanyetik sinyallere uzun süre mağruz kalmasına yol açıyor. Ziya Gökalp Caddesi’nin Kolej ile Kurtuluş arasında kalan yaklaşık 100 metre mesafelik bölgesinde aydınlatma direklerinin üzerinde 4 tane baz istasyonu bulunuyor. Caddenin hemen başında ise Kurtuluş Lisesi yer alıyor. Dikmen Caddesi üzerinde de çok sayıda baz istasyonu bulunuyor. Direklerin üzerlerine montajlananların yanı sıra bazı apartmanların çatılarında da baz istasyonu yer alıyor.

Okul yanına baz istasyonu!

50 bin kişinin yaşadığı Batıkent Kardelen Mahallesi’ndeki Refika Aksoy İlköğretim Okulu’nun bahçesinin hemen yanındaki aydınlatma direğinin üzerine geçen eğitim öğretim yılında kurulan baz istasyonu yeni öğretim yılında da yapılan başvurulara karşın hâlâ duruyor. Veliler yaklaşık bin 300 öğrencinin eğitim aldığı okulun bahçe sınırında yer alan baz istasyonuna tepki gösteriyor. Yapılan başvuru üzerine Telekomünikasyon Kurulu’nun, elektro manyetik sinyalin belirlenen limit değerlerin üzerinde olmadığı yönündeki yanıtı üzerine baz istasyonu kaldırılamıyor.

Reklam panosu gibi gizlenmiş!

Kardelen Mahallesi’nde bulunan Celal Yardımcı Lisesi’nin önünde ise gizlenmiş bir baz istasyonu yer alıyor. İlk bakışta kimsenin anlayamayacağı bir şekilde gizlenen baz istasyonu bir reklam panosu görünümünde. Kent Koop Mahallesi’nde ise sokak ve caddeler ortasında yer alan aydınlatma direklerinin üzerindeki baz istasyonlarının iki oyun parkının arasında kalması tepki çekiyor. Harp-İş Sitesi’nin önünde bulunan yolun ortasına geçen haftalarda kurulan baz istasyonu çocuklar için yapılan oyun parklarına yaklaşık 10 metre uzaklıkta yer alıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/adim-basi-baz-istasyonu_73838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!