Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Afet Sonrası Geçici Barınma Alanları Tanıtıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir ve Topkapı'da hizmete giren 'Afet Sonrası Geçici Barınma Alanları'nı kamuoyuna tanıttı.

yapi.com.tr
Afet Sonrası Geçici Barınma Alanları Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir ve Topkapı'da hizmete alınan “Afet Sonrası Geçici Barınma Alanları”nı kamuoyuna tanıttı. Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Afet Sonrası Geçici Barınma Alanı'nda vatandaşlarla bir araya gelen İmamoğlu, bölgede incelemelerde bulundu.

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman'dan her iki alanda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu'na, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Genel Sekreter Can Akın Çağlar ile Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Çağatay Seçkin eşlik etti.

Sözcü’de yer alan habere göre; kalabalık bir vatandaş topluluğunun katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısı, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde yaşamını yitiren binlerce vatandaş için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Topkapı Parkı Afet Sonrası Geçici Barınma Alanı'nda yapılan çalışmalar, sinevizyon görüntüsüyle katılımcılara izletildi. Toplantıda ilk konuşmayı yapan Kahraman, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili detaylı bilgileri katılımcılara aktardı.

İstanbul’u bekleyen 3 tehlike
Kahraman'ın ardından mikrofonu alan İmamoğlu, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde yaşamını yitiren vatandaşlara rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. İstanbul'u bekleyen en önemli 3 tehdidin deprem ile birlikte mülteci sorunu ve Kanal İstanbul olduğunu vurgulayan İmamoğlu, kurumsal ve toplumsal anlamda yeterince iş birliği sağlanamadığı eleştirisinde bulundu.

Sorumluluk sahibi kişi ve kurumların, bir masa etrafında buluşma çabalarının çok önemli olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “99 Marmara Depremi hepimize çok önemli dersler verdi ama yeterince ders çıkardığımız söylenemez. Bugün İstanbul'da hala ‘En önemli sorun, en önemli tehdit depremdir' diyorsak bu, yeterince yol alamadığımıza işaret.” dedi.

Bakanla görüşecek
Depreme karşı dönüşümün bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hem afete kadar olan mücadelenin yerine getirilmesi hem de afet sonrası önemli demiştim. Bu manada İstanbul'da bir önerimiz vardı; bunu ben, şehircilik bakanımıza da ilettim. Birkaç kez görüşme yaptık. Yakın zamanda da diyalogumuz en üst seviyede yürüyor. Bunun altını çizmek istiyorum. Siyaset üstü bir mücadele vereceksek, Türkiye'nin bana göre en önemli konularından olan depremle ilgili mücadeleyi, başka bir platforma taşımakla yükümlüyüz. Bu tek başına bir hükümet döneminin işi değil. Tek başına bir Büyükşehir Belediyesi'nin ya da parçalı bir şekilde 39 ilçe belediyesinin işi de değil. Bu önerimizi şehircilik bakanımıza ilettiğimizde, sıcak baktığını dile getirmişti. Şu anda bunun daha derinlemesine, hangi felsefeyle yürütülmesi hususunda yaptığımız çalışmayı, kendilerine tekrar sunacağız. Hem İBB hem Şehircilik Bakanlığı yetkilileri bunu tartışacaklar; ardından inşallah sağlıklı bir neticeye kavuşması noktasında Sayın Bakan'la bizzat görüşeceğiz. Bu konuda karar birliğimiz var.”

“Devletin her kurumu, bizim kurumumuz kardeşim” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Devletin her kurumuyla iş yapmak, bizim de asli sorumluluğumuzdur. Ama devletin bir kurumu, eğer ısrarla İstanbul'a ihanet etmek istiyorsa ona da karşı durmak bizim sorumluluğumuz; onu ifade edelim. Yani elleri teslim şeklinde beklemeyeceğiz. Bu konuda çok net ifade ediyorum: Ben Kanal İstanbul diye bir safsatanın artık İstanbul'un gündeminden kalkmasını istiyorum. Böyle bir gündemi yok bu şehrin. Bu şehrin gündemi; bu şehrin insanının can sağlığını sağlamak. Bu şehrin gündemi; bir an önce deprem korkusundan ve tehdidinden kurtulmaktır. Hiçbir kurumu birbirine rakip etmeksizin İstanbul ve bu ülke için çalışalım. Tabiri caizse deprem için büyük bir mücadeleye varız; kul, köle oluruz. Emre amade oluruz. Ama Kanal İstanbul için de karşınızda dimdik dururuz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-sonrasi-gecici-barinma-alanlari-tanitildi_181319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!