Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB'den Galata Kulesi Yıkımı için Suç Duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Galata Kulesi’nde onaylı restorasyon projesi olmadan yapılan çalışma için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
İBB'den Galata Kulesi Yıkımı için Suç Duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, 13 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’nde onaylı restorasyon projesi olmaksızın başlayan restorasyon çalışması için Cumhuriyet Savcılığına ve İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; restorasyon için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylı restorasyon projesi gerektiği belirtilen dilekçede, “Koruma Bölge Kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve koruma alanları ile sit alanlarında inşaî ve fizikî müdahalede bulunulamaz, bunlar yeniden kullanıma açılamaz veya kullanımları değiştirilemez. Esaslı onarım, inşaat, tesisat, sondaj, kısmen veya tamamen yıkma, yakma, kazı veya benzeri işler inşaî ve fizikî müdahale sayılır.” denildi.

Taşıyıcı özgün duvarların, hilti ve iş makineleri kullanılarak tahrip edildiği ve özgün malzemenin parçalandığının görüldüğüne dikkat çekilen dilekçede, “Tescilli kültür varlığı taşınmazlarda iş makinesi kullanımının geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara sebebiyet vermektedir. Ayrıca Galata Kulesinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda; taşıyıcı duvar düşey yükünün en fazla olduğu ve deprem kuvveti açısından en zorlanan bölge olan zemin kotunda yıkım gerçekleştirilmektedir. Yapılan müdahale bu nedenle yapının taşıyıcılığını direkt etkileyecek bir uygulamadır.” denildi.

Dilekçede, olayın sosyal medyadan görülmesi üzerine inceleme yapmak üzere Galata Kulesi’ne giden İBB Ekiplerinin müteahhit firma yetkilileri tarafından kuleye alınmadığına da dikkat çekildi.

Yıkılan duvarın yeniden örüldüğü belirlendi
Öte yandan, Galata Kulesi’nde yıkılan duvarın alelacele ile yeniden örüldüğü belirlendi. İBB KUDEB ve İBB Zabıta ekipleri de 13 Ağustos Perşembe günü tarihi Kuleye giderek, yürütülen çalışmayla ilgili incelemelerde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-galata-kulesi-yikimi-icin-suc-duyurusu_181273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!