Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Afrika'da Özellikle İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörlerinde Yatırım Yapılabilir''

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Mustafa Günay, ekonomik işbirliklerinin politikacıların attığı adımlardan daha önemli olduğunu belirterek, ''Afrika'da özellikle inşaat ve inşaat malzemeleri, tekstil, teknoloji, demir-çelik ve maden sektörlerinde yatırım yapılabilir. Türk şirketler ayrıca Avrupalı,

yapi.com.tr / AA
''Afrika'da Özellikle İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörlerinde Yatırım Yapılabilir''

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Mustafa Günay, ekonomik işbirliklerinin politikacıların attığı adımlardan daha önemli olduğunu belirterek, ''Afrika'da özellikle inşaat ve inşaat malzemeleri, tekstil, teknoloji, demir-çelik ve maden sektörlerinde yatırım yapılabilir. Türk şirketler ayrıca Avrupalı, Amerikalı ve hatta Çinli firmalarla ortak yatırımlar yapabilirler'' dedi.

TUSKON, İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House ve Sabancı Üniversitesi'ne bağlı İstanbul Politikalar Merkezi tarafından düzenlenen ''Türkiye-Afrika Semineri''nde konuşan Günay, seminerde, Türkiye ve Afrika arasındaki ekonomik ve politik ilişkiler global açıdan bakma fırsatı bulacaklarını, bölgede neler yapılabileceği konusunun ele alınacağını anlattı.

Türkiye'nin ciddi bir değişim sürecinden geçtiğini ifade eden Günay, 2002'den 2011'e giden süreçte politik, sosyal ve ekonomik değişimin Türkiye ve Afrika ilişkilerinde önemli rol oynadığını vurguladı.

Günay, ''2002 yılında krizden olan Türkiye'yi 2011 yılında gelişmekte olan ülkeler Çin ve Hindistan ile kıyasladığınızda başka söze gerek olmadığını görürsünüz'' dedi.

Türkiye bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu, G-20 üyesi ülkeler arasında yer aldığını anlatan Günay, Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nın önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacağını anımsattı.

Mustafa Günay son yıllarda siyasi arenada Türkiye'nin gücünü hissettirdiğini kaydederek, Türkiye'nin Afrika'da barış için gerçekleştirdiği adımların çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Afrika ülkeleriyle gerçekleştirilen ekonomik işbirliklerinin Afrika'nın yükselen potansiyelini bir kez daha ortaya çıkardığını ifade eden Günay, ''Ekonomik işbirliklerimiz politikacıların attığı adımlardan daha önemlidir. Türkiye'nin komşu ülkelerle ticareti son 6 yılda büyük artış gösterdi ve toplam ticaret içindeki payları yüzde 8'den yüzde 26'ya çıktı'' dedi.

Türkiye'nin Afrika'ya 2005 yılında 3.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, 2010 yılında bu rakamın 9.3 milyar dolara yükseldiğine işaret eden Günay, Türkiye'nin Afrika'dan 2005 yılında 6 milyar dolar, 2010 yılında ise 6,4 milyar dolar ithalat yaptığını anlattı.

Bu rakamların Türkiye ile Afrika arasındaki iş potansiyelini yansıtmadığını dile getiren Günay, ''Biz bu trendi değiştirebileceğimize ve ticareti dengeli bir şekilde artırabileceğimize inanıyoruz. Afrika'da özellikle inşaat ve inşaat malzemeleri, tekstil, teknoloji, demir-çelik ve maden sektörlerinde yatırım yapılabilir. Türk şirketler ayrıca Avrupalı, Amerikalı ve hatta Çinli firmalar ile ortak yatırımlar yapabilirler'' diye konuştu.

TUSKON'un Türkiye ile Afrika arasındaki ekonomik ve politik ilişkileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirdiği pek çok organizasyon olduğunu belirten Günay, ''TUSKON son 5 yılda 200 iş ve yatırım delegasyonu organizasyonu gerçekleştirdi. Düzenlediğimiz organizasyonlarda Afrika ülkelerinde en doğru partnerin bulunmasını sağlıyoruz. Bundan sonra da Afrika ile ilgili daha çok organizasyon düzenlemeye devam edeceğiz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afrikada-ozellikle-insaat-ve-insaat-malzemeleri-sektorlerinde-yatirim-yapilabilir_86796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!