Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afşin-Elbistan Yenileme Aşamasında

Enerji Bakanlığı, Afşin-Elbistan Termik Santralı’nın ekonomik ömrü dolan ünitelerinin yenilenmesini kararlaştırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar

NTV-MSNBCb>Enerji Bakanlığı, Afşin-Elbistan Termik Santralı’nın ekonomik ömrü dolan ünitelerinin yenilenmesini kararlaştırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Afşin Elbistan Termik Santralı’nın A ünitesinin ekonomik ömrünün 15-20 yıl uzatılması ve tam kapasite ile çalışabilmesi için büyük çaplı bir rehabilitasyona tabi tutulması konusunda uzlaşmaya vardı. Türkiye’nin en büyük linyit kömürü havzasında kurulu Afşin Elbistan Termik Santralı’nda A ünitesi yaklaşık yüzde 50’lik bir kapasite ile çalışabiliyor.

A ünitesi ile birlikte, inşası devam eden ve 2004 ve 2005 yıllarında üretime alınacak B ünitesinin, kömür ve soğutma suyunun sağlanması ile baca gazı arıtması için kireç taşı temini konusunda belirli bir planlama yapılması ihtiyacı doğdu.
Bunun üzerine konu Enerji Bakanlığı ve DPT yetkilileri tarafından masaya yatırılırken, sorunun çözümü için uzlaşmaya varıldı. Bunun sonucunda, A ünitesinin büyük çaplı bir rehabilitasyona tabi tutarak tesisin ekonomik ömrünü 15-20 yıl uzatacak şekilde, etüd çalışmalarına başlandı.
B ünitesinin de kömür ve soğutma suyu gibi ihtiyaçlarının tesisin açılışına kadar yetiştirilmesi ile var olan sorunlarının çözümü için de mutabakat sağlandı.
İki ünite birlikte düşünülerek kömür planlaması yapılırken, A ünitesinin rehabilitasyonu sonrasında tam kapasite ile çalışması sağlanacak. Söz konusu rehabilitasyon 2004 yatırım programına alınacak.

NE KAZANILACAK?
Yaklaşık yüzde 50 kapasite ile çalışan A ünitesinin rehabilitasyonu ile 700 megawatt gücünde, 15-20 yıl ömürlü bir santral eşdeğeri kazanım sağlanacak. Başka bir deyişle, yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım ile 750 milyon dolara mal olacak bir santralin üreteceği enerji elde edilmiş olacak.
Öte yandan, Elektrik Üretim A.Ş’nin (EÜAŞ) diğer santrallere ilişkin olarak da çalışmalar yaptığı ve DPT ile sorunlara çözüm arayacağı belirtiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/afsin-elbistan-yenileme-asamasinda_5224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!