Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afyon Mermeri Dünyanın Ünlü Mekanlarını Süslüyor

Türk Mermeri benzersiz renk ve şekilleriyle Amerika'dan Asya'ya kadar dünyanın bütün ülkelerine ve ünlü mekanlara ruh veriyor, renk katıyor.

ZAMANb>Türk Mermeri benzersiz renk ve şekilleriyle Amerika'dan Asya'ya kadar dünyanın bütün ülkelerine ve ünlü mekanlara ruh veriyor, renk katıyor.

Afyon'un İscehisar ilçesinde faaliyet gösteren Erdem Mermer sahibi Kerim Öksüz, kurnaları, göbek taşlarıyla Türk hamamının ününü borçlu olduğu mermerin artık sadece hamamların değil, hemen her mekanın gözdesi haline geldiğini söyledi. Öksüz, Türk mermerinin kullanıldığı bazı ünlü mekanlar şu şekilde sıraladı; "Ünlü Aktör Murphy'nin evini Türk mermerleri, Jennifer Lopez'in evini Nevşehir taşından yapılmış şöminesi süslerken, ABD başkanı George Bush, basın açıklamalarını vişne renkli Elazığ mermerinin önünde yapıyor. Fransa Parlamentosu ve ABD Temsilciler Meclisi'nde de Elazığ vişnesi mermer kullanılıyor. Dünyanın en önemli eğlence merkezlerinden Disneyland'a ise 18 bin metrekare Türk Mermeri yaşam katıyor. Dünyanın dört bir yanındaki lüks otellerin ıslak zeminlerinde Türk Mermeri soluk alıp veriyor." Binaların iç ve dış cephe ve duvar kaplamalarında, dekorasyon işlerinde, yer döşemesinde, merdiven basamaklarında, mutfaklarda ve banyolarda giderek daha fazla mermer kullanıldığının gözlendiğine belirten Öksüz, "Bunun yanında sehpa ve çeşitli mobilyalar şeklinde iç dekorasyon malzemesi olarak da cazip bir malzeme. Ayrıca vazo, biblo, avize, şekerlik, kültablası, hediyelik eşya gibi hiç de hafifsenemeyecek bir kullanım alanı var. Kayıtlara göre, mezar ve mezar taşlarında da Türkiye, dünyaya mermer satanlar arasında, yüzde 2,3'lük payla, yedinci sırada." dedi. Halen ülke genelindeki rezervlerin tamamına yakın bir kısmında üretim faaliyeti sürdürüldüğüne değinen Öksüz, büyük çoğunluğu Balıkesir (yüzde 27), Afyon (yüzde 24), Bilecik (yüzde 12), Denizli (yüzde 8), Muğla (yüzde 6), Eskişehir ve Bursa olmak üzere Türkiye'de 500'e yakın ocakta mermer çıkarıldığını söyledi. Türkiye'nin en önemli hedef pazarlarının ABD, Almanya, Asya ülkeleri, Suudi Arabistan ve öteki Ortadoğu ülkeleri İngiltere, Fransa ve diğer AB ülkeleri olduğunu anlatan Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye bugüne kadar İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, ABD ve Tayvan piyasasına girmeyi başardı; Japonya ve Güney Kore piyasasında çok yeni. Güney Afrika ve inşaat sektörünün canlı olduğu ülkeler, Türkiye'nin öteki potansiyel pazarları. Ancak bu pazarlar da bakir değil; dünya ticaret değerleri incelendiğinde Türkiye'nin bu pazarlarda İtalya, İspanya, Çin, Hindistan, Portekiz ve Yunanistan ile kıyasıya rekabet etmesi gerekiyor."

Mesut Mercan - Afyon

http://www.yapi.com.tr/haberler/afyon-mermeri-dunyanin-unlu-mekanlarini-susluyor_18363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!